Prieskum v Rusku: Podpora mierových rokovaní a ukončenia vojny na Ukrajine dosahuje rekordné hodnoty
Zatiaľ čo podpora mierových rokovaní v Rusku rastie, názory na prekážky mieru a vplyv na politické rozhodovanie sú rôznorodé.

Podľa najnovšieho prieskumu nezávislého ruského Levada Centra stúpa v Rusku podpora mierových rozhovorov a ukončenia vojny na Ukrajine na rekordnú úroveň od začiatku rozsiahlej invázie.
Prieskum Levada Centra, publikovaný 2. júna, ukazuje, že 64% respondentov v Rusku podporuje mierové rokovania s Ukrajinou. To predstavuje 6% nárast oproti marcu. Naopak, podiel ľudí, ktorí sa zasadzujú za pokračovanie vojny, klesol z 34% v marci na 28% v máji.
Pre porovnanie, v máji 2023 si pokračovanie vojny prialo 48% respondentov, v máji 2024 to bolo už len 43%. Tieto zistenia prichádzajú po druhom kole priamych mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom v Istanbule, kde sa strany dohodli na výmene zajatcov a repatriácii 6 000 tiel padlých ukrajinských vojakov, avšak nedosiahli dohodu o prímerí.
Podpora mierových rozhovorov je vyššia medzi ženami (73%), mladými ľuďmi do 24 rokov (77%), obyvateľmi dedín a miest s menej ako 100 000 obyvateľmi (67%), ako aj medzi tými, ktorí sú presvedčení, že krajina sa uberá zlým smerom (76%), a tými, ktorí nesúhlasia s výkonom funkcie prezidenta Vladimíra Putina (77%).
Komentár redakcie: Zatiaľ čo prieskum naznačuje rastúcu túžbu po mieri medzi ruskými občanmi, je otázne, do akej miery tieto nálady ovplyvnia politické rozhodovanie v Rusku. Skeptické reakcie na sociálnych sieťach poukazujú na obavy, že podpora „mierových rozhovorov“ môže znamenať akceptáciu ruských ultimát zo strany Ukrajiny, a že výsledky prieskumov môžu byť ovplyvnené štátnou propagandou. Zostáva tiež otázne, či prezident Putin bude brať tieto zistenia do úvahy pri formovaní ďalšej stratégie.
Na druhej strane, pokračovanie vojny podporuje viac mužov (39%), respondentov vo veku 55 a viac rokov (35%), obyvateľov Moskvy (40%), tých, ktorí si myslia, že sa veci v krajine vyvíjajú správnym smerom (32%), a tých, ktorí schvaľujú činnosť súčasného prezidenta (30%).
Väčšina respondentov (73%) sa domnieva, že Rusko a Ukrajina by sa mali zamerať na odstránenie príčin nepriateľstva a až potom sa dohodnúť na prímerí. Približne 18% si myslí, že strany by mali najskôr dosiahnuť prímerie a až potom riešiť všetky ostatné otázky.
Len 3% Rusov sú presvedčení, že prekážkou mieru je Rusko. Naopak, 14% respondentov obviňuje USA, zatiaľ čo 36% vidí ako hlavné prekážky v mierových rokovaniach Ukrajinu a európske krajiny.
Prieskum bol realizovaný v dňoch 22. až 28. mája na vzorke 1 613 ľudí vo veku 18 a viac rokov v 50 regiónoch Ruska.