Protilietadlové systémy Patriot smerujú na Ukrajinu, potvrdil Trump
Dodávka systémov Patriot prichádza v čase, keď Ukrajina naliehavo žiada svojich spojencov o posilnenie protileteckej obrany v reakcii na intenzívnejšie ruské útoky na ukrajinské mestá.

Spojené štáty americké už expedovali na Ukrajinu protilietadlové raketové systémy Patriot, potvrdil prezident Donald Trump. Stalo sa tak krátko po predstavení nového, NATO koordinovaného programu pomoci Kyjevu v oblasti zbraní.
„Už sú na ceste,“ odpovedal Trump novinárom na základni Joint Base Andrews v Marylande na otázku o systémoch Patriot a ďalšej vojenskej technike. Podľa jeho slov prichádzajú z Nemecka, pričom Nemecko si ich následne nahradí. „Vo všetkých prípadoch Spojené štáty dostanú plnú kompenzáciu.“
Hovorca nemeckej vlády už 14. júla uviedol, že európski spojenci rokujú o dodávke viac ako troch systémov Patriot pre Ukrajinu. Trump dodal, že dodávky sú súčasťou nového mechanizmu, v rámci ktorého členské štáty NATO a Európskej únie nakúpia zbraňové systémy vyrobené v USA, časť z nich dodajú na Ukrajinu a zvyšok si nahradia prostredníctvom dohôd s Washingtonom. „Vždy dostaneme naše peniaze späť v plnej výške,“ zdôraznil Trump. „V niektorých prípadoch nám priamo zaplatia krajiny Európskej únie.“
Nové dodávky zbraní prichádzajú dva dni po tom, čo Trump dal Moskve ultimátum, v ktorom varoval, že USA zavedú „tvrdé“ clá, ak Rusko do 50 dní nesúhlasí s mierovou dohodou, ktorá ukončí vojnu na Ukrajine. Kremeľ označil navrhované clá za „vážne“ a uviedol, že Moskva potrebuje čas na analýzu signálu z Washingtonu.
Komentár redakcie: Dodávka systémov Patriot na Ukrajinu, financovaná Európou, je vnímaná rôzne. Niektorí ju považujú za dôležitú pomoc Ukrajine, iní za snahu zlepšiť Trumpovu reputáciu. Diskusie sa vedú aj o tom, či pôjde o jednorazovú akciu a či bude nasledovať ďalšia pomoc.
Americký prezident poznamenal, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nehovoril od doby, keď USA 14. júla oznámili nové sankcie voči Rusku. Trumpove poznámky odrážajú rastúcu frustráciu z toho, čo označil za neochotu Ruska pokročiť v mierových rokovaniach. V minulosti tvrdil, že by mohol ukončiť vojnu za 24 hodín, a naďalej sa od konfliktu dištancuje, keď povedal: „Nebola to moja vojna. Bola to vojna (bývalého prezidenta Joea) Bidena. Snažím sa vás z nej dostať.“
„Som sklamaný z prezidenta Putina,“ dodal. „Myslel som si, že sme mohli mať dohodu už pred dvoma mesiacmi, ale zdá sa, že sa k nej nevieme dopracovať.“