Prví americkí vedci hľadajú útočisko vo Francúzsku: Obavy z politických zásahov do vedy

Univerzita AMU v Marseille privítala prvých vedcov z USA, ktorí sa obávajú o budúcnosť vedeckého výskumu v ich domovine. Iniciatíva, podporovaná bývalým prezidentom Françoisom Hollandom, má za cieľ vytvoriť status "vedeckého utečenca".

Prví americkí vedci hľadajú útočisko vo Francúzsku: Obavy z politických zásahov do vedy
Zdroj: politico.eu
Francúzsko prijíma prvých amerických vedcov, ktorí sa obávajú politických zásahov a škrtov v oblasti výskumu v Spojených štátoch. Situácia pripomína obdobie druhej svetovej vojny, keď európski akademici utekali pred nacistickým prenasledovaním.

Prezident Univerzity Aix-Marseille (AMU) Eric Berton prirovnal aktuálnu situáciu k úteku európskych akademikov pred nacistickým režimom. Berton a bývalý francúzsky prezident François Hollande aktívne presadzujú vytvorenie špeciálneho statusu pre "vedeckých utečencov".

Mnohí z vedcov, ktorí sa zúčastnili na Bertonovom prejave, ešte nepodpísali zmluvy s AMU a požiadali o anonymitu. Chcú si tak chrániť svoje pozície v USA pre prípad, že by nakoniec neboli prijatí alebo by ponuku odmietli.

Medzi žiadateľmi o azyl je aj James, klimatológ z renomovanej výskumnej univerzity, a jeho manželka, ktorá sa zaoberá prepojením súdnych systémov a demokracií. Obaja sa zhodujú, že sa o pozície vo Francúzsku uchádzajú, pretože pracujú v oblastiach, ktoré sú "terčom" a hrozí im zníženie finančných prostriedkov.

Komentár redakcie: Príchod amerických vedcov do Francúzska poukazuje na rastúce obavy z politizácie vedy a možného útlmu výskumu v USA. Tento exodus odborníkov by mohol mať významný dopad na inovatívnosť a konkurencieschopnosť americkej ekonomiky, zatiaľ čo Európa má šancu posilniť svoju pozíciu vo vedeckom výskume a vývoji.

James, ktorý si neželal zverejniť svoje priezvisko, sa necíti byť "utečencom", ale vyjadril hlboké znepokojenie nad budúcnosťou akademického výskumu.