Psí rodičovstvo: Ako moderné chovanie psov mení rodinu a rodičovstvo
Štúdia skúma, ako sa menia role psov v rodinách, ovplyvnené individuálnymi okolnosťami a kultúrnymi normami. Psy môžu uspokojiť potrebu starostlivosti s menšími nárokmi než deti.

Klesajúca pôrodnosť a rastúca popularita chovu psov ako „chlpatých detí“: Čo to vypovedá o našej spoločnosti? Výskumníci z Univerzity Eötvösa Loránda analyzovali, či psy nahrádzajú deti a ako kultúrne normy ovplyvňujú vzťah k nim.
V mnohých vyspelých krajinách klesá pôrodnosť pod úroveň potrebnú na udržanie populácie. Súčasne stúpa obľúbenosť chovu psov. V Európe vlastní psa štvrtina až polovica domácností, pričom pes je často považovaný za člena rodiny.
Nahrádzajú teda psy deti?
Výskumníci z Katedry etológie na ELTE Eötvös Loránd University hľadali odpoveď v rozsiahlej analýze literatúry. Tvrdia, že psy môžu pre niektorých predstavovať uspokojivý kompromis. Napĺňajú potrebu starostlivosti a vytvárania sociálnych väzieb bez rozsiahlych investícií potrebných na výchovu dieťaťa. Pes ponúka emocionálne spojenie, pozitívne emócie, sociálnu podporu a pocit zmyslu, podobne ako dieťa, no je jednoduchší na starostlivosť a kontrolu.
Komentár redakcie: Štúdia poukazuje na zaujímavý trend, kde psy zohrávajú významnú rolu v životoch ľudí, najmä v kontexte klesajúcej pôrodnosti. Otvára dôležité otázky o modernom rodinnom živote a vzťahu človeka k zvieratám.
Prečo sú psy vhodní kandidáti na detské roly?
Ich kognitívne schopnosti a prispôsobivosť komunikácii s ľuďmi im umožňujú prejavovať širokú škálu sociálnych prejavov, porovnateľných s prejavmi detí. Niektoré plemená s detskými črtami (napr. mopsy a francúzske buldočky) vyzerajú bezmocne a nevinne. Psy sú závislí na svojich majiteľoch, ktorí rozhodujú o ich strave, prechádzkach a interakciách. Vlastníci sú zodpovední za ich starostlivosť, ktorú chránia aj zákony.
„Napriek závislosti psov, záväzky s nimi spojené sú menej zaťažujúce ako rodičovstvo,“ vysvetľuje Laura Gillet, doktorandka na Katedre etológie. Krátka dĺžka života psov zohráva úlohu, rovnako ako aj vnímanie hodnoty zvieracieho života v spoločnosti. Dôležité sú individuálne rozhodnutia a sociokultúrny kontext.
„Len malá menšina majiteľov zaobchádza so psami ako s deťmi. Často ich chcú práve preto, že deťmi nie sú a rešpektujú ich potreby,“ dodáva Eniko Kubinyi, vedúca výskumnej skupiny MTA-ELTE. Niekedy sa však potreby psov rozchádzajú s očakávaniami majiteľov, čo vedie k etickým problémom, ako je chov nezdravých plemien alebo prehnaná starostlivosť, ktorá spôsobuje emocionálne a behaviorálne problémy.
Chov psov má mnoho podôb, závislých od sociokultúrneho kontextu a individuálnych okolností. Pes môže byť „pred-dieťa“ pre mladý pár, neskôr sa stane chlpatým súrodencom. Vzťah medzi psom a človekom je jedinečný, spája prvky rodičovstva, priateľstva a partnerstva. Meniace sa role psov v životoch ľudí predefinovávajú koncept rodiny a spochybňujú moderný životný štýl s narastajúcou osamelosťou a oslabovaním sociálnych väzieb.
Autori realizujú nový výskum a pozývajú majiteľov psov na vyplnenie dotazníka: https://tally.so/r/nPXKPb