Putin reaguje na Trumpov ultimátum: Vidí ho ako emotívneho a ľahko ovplyvniteľného, tvrdí Guardian
Podľa zdrojov z Kremľa Putin vníma Trumpa ako osobu, ktorá je emotívna a náchylná na vplyv. Zároveň Moskva plánuje pokračovať v rokovaniach s Washingtonom, pretože súčasné rozpory nepovažuje za nezvratné.

Ruský prezident Vladimir Putin nepovažuje 50-dňový termín amerického prezidenta Donalda Trumpa na dosiahnutie prímeria medzi Ruskom a Ukrajinou za znepokojujúci. Informoval o tom denník Guardian s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov Kremľa.
Bývalý vysokopostavený predstaviteľ Kremľa uviedol, že Moskva je sklamaná z toho, že sa nepodarilo nadviazať lepšie vzťahy s Trumpom. Dodal však, že maximálne ciele v súvislosti s Ukrajinou majú pre Putina vždy prioritu. Invázia na Ukrajinu má pre Putina existenčný význam.
Trump 14. júla oznámil, že Biely dom uvalí na Rusko „tvrdé clá“, ak nedosiahne dohodu o ukončení vojny na Ukrajine do 50 dní. Zároveň oznámil, že Washington dodá Ukrajine nové zbrane, vrátane systémov protileteckej obrany Patriot, v reakcii na zintenzívnené ruské raketové a dronové útoky.
„Putin sa nesnažil Trumpa zosmiešniť, ale určite to neriešil múdro,“ povedal predstaviteľ Kremľa. Bombardovanie ukrajinských miest po rozhovoroch medzi Trumpom a Putinom bolo podľa neho „strategickou chybou“ a nesprávnym odhadom Trumpa. Putin je podľa neho „posednutý“ tým, aby nevyzeral slabo.
Komentár redakcie: Z komentárov na sociálnej sieti Reddit vyplýva, že mnohí vnímajú Trumpove vyjadrenia ako prejav slabosti, narcizmu a manipulovateľnosti zo strany Putina a iných svetových lídrov. Niektorí komentujúci spochybňujú serióznosť Trumpovho ultimáta a jeho schopnosť efektívne riešiť zahraničnopolitické otázky.
Zdroj z ruského zahraničnopolitického prostredia uviedol, že Putin vie, že za 50 dní sa môže stať veľa. Moskva bude naďalej robiť ústupky smerom k Washingtonu a súčasné rozpory nepovažuje za nezvratné. Osoby oboznámené s Putinovým myslením tvrdia, že ultimátum vníma ako príležitosť maximalizovať svoje ciele vo vojne proti Ukrajine.
Nezávislá ruská politická analytička Tatiana Stanovaya uviedla, že v Moskve existovala nádej na vytvorenie silného vzťahu s Trumpom. Zároveň však dodala, že základné očakávania v Rusku boli vždy v podobe tvrdších amerických sankcií a neustáleho prúdu zbraní na Ukrajinu.
Agentúra Reuters 15. júla informovala, že Putin je odhodlaný pokračovať vo vojne proti Ukrajine, kým Západ nesúhlasí s mierom za jeho podmienok. Rusko na svojich podmienkach naďalej trvá aj napriek Trumpovým hrozbám uvalenia 100-percentných „sekundárnych ciel“ na Moskvu, ak nedosiahne mierovú dohodu do 50 dní.
Trumpov 50-dňový termín na prímerie vyvolal medzi spojencami Ukrajiny pozitívne aj kritické reakcie. Niektorí sa domnievajú, že tento termín je príliš dlhý. Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová pre Telegraph uviedla, že EÚ víta Trumpovu snahu priviesť Rusko späť k rokovaciemu stolu, ale dodala, že 50-dňová lehota je „veľmi dlhá“.