Ruská rozviedka cielila na Muska cez sex a drogy, tvrdí bývalý agent FBI
Jonathan Buma, bývalý agent FBI pre kontrarozviedku, uviedol, že ruská rozviedka mala špeciálne operácie zamerané na ovplyvňovanie generálnych riaditeľov technologických spoločností v Silicon Valley, ako je Musk, a investora Petra Thiela. Súčasťou týchto operácií bolo zhromažďovanie kompromitujúcich

Bývalý agent FBI tvrdí, že ruská rozviedka GRU sa snažila získať vplyv nad technologickým miliardárom Elonom Muskom. Údajne mu ponúkli priamy kontakt s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Buma v dokumente nemeckej televízie ZDF uviedol, že Muskova slabosť pre ženy a užívanie drog, najmä ketamínu, bola ruskou rozviedkou vnímaná ako príležitosť na jeho zneužitie.
Agent vysvetlil, že Muskova záľuba v festivaloch Burning Man, zábave pre dospelých a hazardných hrách boli pre ruské bezpečnostné zložky potenciálnym vstupným bodom k technologickému miliardárovi.
Podľa denníka Wall Street Journal je Musk v priamom kontakte s Putinom minimálne od roku 2022.
Komentár redakcie: Popularita Elona Muska v USA klesá, čo sa odráža aj v poklese hodnoty akcií spoločnosti Tesla. Tvrdenia o vplyve Ruska a jeho prepojenie s kontroverznými politickými figúrami jeho imidžu určite neprospievajú. Diskusie na sociálnych sieťach naznačujú rozsiahle sklamanie a nedôveru voči Muskovi a jeho aktivitám.
Buma, ktorý pôsobil 16 rokov ako dôstojník kontrarozviedky pre FBI, bol v marci zatknutý a obvinený z "prezradenia dôverných informácií" za zdieľanie utajovaných informácií s vydavateľstvom. V súčasnosti je na slobode na kauciu 100 000 dolárov.
Musk mal s Ukrajinou komplikovaný vzťah. Spočiatku vyjadril krajine podporu a krátko po začiatku rozsiahlej vojny v roku 2022 bezplatne ponúkol svoje satelitné internetové služby Starlink ukrajinským ozbrojeným silám (AFU). Neskôr v tom istom roku sa však vyhrážal odobratím prístupu k tejto službe.
Jeho kritika Ukrajiny sa stupňovala do roku 2024, keď sa začal stotožňovať s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý spochybňoval vedenie Kyjeva a pokračujúcu americkú podporu počas svojej kandidatúry na prezidenta.
Musk, ktorý venoval na Trumpovu volebnú kampaň bezprecedentných 288 miliónov dolárov, bol poverený vedením takzvaného "oddelenia vládnej efektivity" (DOGE) – prezidentskej poradnej skupiny, ktorej Trump udelil právomoc identifikovať údajné plytvanie, podvody a zneužívanie v celej federálnej vláde.
Podľa Ústavy Spojených štátov môže iba Kongres USA vytvárať agentúry výkonnej moci alebo oddelenia na úrovni prezidentskej vlády, zatiaľ čo DOGE bol vytvorený jednostranne Trumpom.
Napriek zjavným rozkazom agentúry DOGE bola táto agentúra obvinená z prepúšťania úradníkov pre jadrovú bezpečnosť, skresľovania úspor oddelenia a nesprávneho zaobchádzania s citlivými dátovými systémami namiesto znižovania "zbytočných" nákladov.
Muskova popularita v Spojených štátoch v poslednom čase klesá, rovnako ako ziskovosť niektorých jeho spoločností.
Minulý mesiac Musk signalizoval, že odstúpi zo svojej funkcie predsedu DOGE, aby sa zameral na svoju spoločnosť Tesla, ktorej trhová hodnota od minulého roka prudko klesá.
Musk cestoval s Trumpom na jeho blízkovýchodné turné tento týždeň, kde dorazil po boku amerického prezidenta v kolóne vedenej vozidlom Cybertruck, aby sa neskôr zúčastnil na večeri s katarským emirom a ďalšími predstaviteľmi, ako informoval Business Insider.