Rusko by mohlo byť pripravené na útok na NATO už o dva roky, varuje nová správa
Podľa expertov z International Institute for Strategic Studies (IISS) v Londýne bude schopnosť Ruska ohroziť NATO závisieť od úspechu prípadných mierových dohôd na Ukrajine a prípadného stiahnutia USA z aliancie.

Moskva by mohla predstavovať vážnu vojenskú výzvu pre Severoatlantickú alianciu už v roku 2027, a to najmä pre pobaltské štáty. Uvádza to nová analýza popredného think tanku.
Správa IISS prichádza v čase, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil pripravenosť na priame rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Istanbule. Súčasne narastá tlak zo strany USA na rýchle ukončenie bojov. NATO sa k správe zatiaľ nevyjadrilo.
Analýza IISS rezonuje s varovaniami lídrov NATO pred hrozbou, ktorú Rusko predstavuje pre alianciu aj po skončení vojny na Ukrajine. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v marci upozornil na ruské prezbrojovanie, ktoré podľa neho signalizuje zámery Moskvy presahujúce Ukrajinu. Podobné obavy vyjadrila aj Kaja Kallas, bývalá estónska premiérka a súčasná šéfka európskej diplomacie, ktorá uviedla, že je to len otázka času, kedy Rusko začne ďalšiu vojnu.
Donald Trump, ktorý pôvodne sľuboval ukončenie vojny na Ukrajine v priebehu 24 hodín, má byť čoraz viac frustrovaný pomalým postupom smerom k prímeriu. USA pohrozili, že odstúpia od rokovaní, ak nedôjde k rýchlemu pokroku. Ukrajina údajne počas marcových rokovaní s USA súhlasila s 30-dňovým prímerím, Rusko na tento krok nereagovalo.
Komentár redakcie: Trumpova administratíva ohrozila jednotu NATO a prinútila členov aliancie spochybňovať svoju dôveru v to, že Washington príde na pomoc v prípade útoku. NATO musí zvážiť tieto obavy, keďže naďalej zvyšuje vojenské výdavky, vzhľadom na predpovede IISS o schopnosti Ruska obnoviť svoje sily.
Putin prekvapivo vyzval na obnovenie istanbulských rokovaní z roku 2022. Zelenskyj následne ohlásil pripravenosť na priame rokovania so svojím ruským partnerom v Turecku. Kremeľ zatiaľ neúčasť Putina nepotvrdil. Kyjev vyzval Trumpa, aby v prípade odmietnutia zo strany Putina reagoval tvrdo.
Estónsky minister obrany Hanno Pevkur v novembri pre Newsweek uviedol, že aj keby sa boje zastavili, Rusko bude mať k dispozícii státisíce vojakov, ktorých bude môcť presunúť bližšie k pobaltským štátom.
Ruské pozemné sily utrpeli na Ukrajine rozsiahle straty, vrátane približne 3 000 tankov a 9 000 obrnených vozidiel len za posledný rok. Upozornil na to generál Christopher Cavoli, veliteľ amerického európskeho velenia. Zároveň varoval, že Moskva je na dobrej ceste k ich nahradeniu.
Koncom roka 2022 vtedajší ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že Kremeľ prepracuje vojenskú štruktúru a zvýši počet personálu. Súčasťou dlhodobého plánu bolo rozdelenie Západného vojenského okruhu na dva okruhy, Moskovský a Leningradský, a zvýšenie počtu vojakov na 1,5 milióna aktívnych príslušníkov.
Hodnotenia toho, ako rýchlo sa Kremeľ dokáže spamätať z vojny na Ukrajine natoľko, aby mohol začať nové vojenské útoky inde, sa rôznia. IISS citoval varovanie estónskej zahraničnej spravodajskej služby z februára 2024, podľa ktorého by NATO mohlo v nasledujúcom desaťročí čeliť "armáde masového typu sovietskeho štýlu", ak Rusko úspešne zreformuje svoju armádu.
IISS tiež uviedol, že podľa admirála Sira Tonyho Radakina, britského náčelníka štábu obrany, bude trvať päť rokov, kým Kremeľ obnoví ruskú armádu na úroveň pred vojnou, a ďalších päť rokov, kým napraví slabiny, ktoré vojna odhalila.
Dánska obranná spravodajská služba začiatkom tohto roka odhadla, že Rusku bude trvať približne päť rokov, kým sa pripraví na "rozsiahlu vojnu na európskom kontinente, do ktorej sa nezapoja Spojené štáty". Moskva by bola pravdepodobne "ochotnejšia použiť vojenskú silu v regionálnej vojne proti jednej alebo viacerým európskym krajinám NATO, ak by NATO vnímala ako vojensky oslabené alebo politicky rozdelené," uviedla dánska obranná spravodajská služba.
IISS dospel k podobnému záveru. Okrem toho, že ruské pozemné sily predstavujú významnú vojenskú hrozbu pre spojencov v NATO, by sa mohli v priebehu dvoch rokov obnoviť na úroveň pred rokom 2022 vďaka ďalším rekonštrukčným prácam a výrobe nových systémov.