Rusko núka ukrajinským vojnovým zajatcom prechod na ich stranu s víziou spoločnej okupácie Európy

Ukrajinskí vojaci v zajatí sú vystavení nátlaku a lákaniu na prechod na ruskú stranu, súčasťou ponuky je vidina spoločnej invázie do Európy. Odmietnutie znamená pokračovanie v neľudských podmienkach.

Rusko núka ukrajinským vojnovým zajatcom prechod na ich stranu s víziou spoločnej okupácie Európy
Zdroj: euronews.com
Svedectvá ukrajinských vojnových zajatcov odhaľujú šokujúce ponuky zo strany Ruska. Okrem psychického a fyzického týrania čelia návrhom na zradu a účasť na ďalšej agresii.

Nedávna dohoda o výmene vojnových zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom priniesla záblesk nádeje pre tisíce ukrajinských rodín. Napriek tomu, realita ruského zajatia je pre mnohých Ukrajincov krutá a neľudská.

Príbuzní ukrajinských zajatcov často nemajú žiadne informácie o ich osude. Jedinou nádejou sú výmeny zajatcov, kde ukazujú fotografie svojich blízkych s nádejou, že si ich niekto spomenie a poskytne aspoň nejaké informácie.

Jeden z prepustených vojakov nedávno informoval matku o jej synovi, s ktorým bol v jednej cele a uistil ju, že je nažive a drží sa statočne. Avšak, podľa svedectiev, až 9 z 10 ukrajinských obrancov zažíva v ruských väzniciach mučenie, vrátane fyzického a psychického násilia, sexuálneho zneužívania a nezákonných rozsudkov.

Komentár redakcie: Svedectvá ukrajinských vojnových zajatcov odhaľujú nielen fyzické a psychické utrpenie, ktorému čelia, ale aj alarmujúce snahy Ruska o zlomenie ich ducha a zneužitie pre vlastné propagandistické ciele. Ponuky na zradu a účasť na ďalšej agresii sú dôkazom cynického prístupu Ruska k vojne a jeho pohŕdania medzinárodným právom.

Volodymyr Labuzov, zdravotnícky dôstojník 36. námornej brigády, ktorý bol zajatý v Mariupole v apríli 2022, potvrdil, že spolu s vojakmi Rusko zadržiava aj tisíce civilistov, vrátane detí. Zdôraznil, že títo civilisti by mali byť prepustení bez akýchkoľvek podmienok.

Labuzov poukázal na to, že Rusko nerozlišuje medzi vojakmi a civilistami v zajatí. Mnohí civilisti pochádzajú z území, ktoré Rusko vyhlásilo za „oslobodené“, ale zaobchádzanie s nimi je rovnaké ako s vojenským personálom. Tým, ktorí žijú na okupovaných územiach, je ponúkané ruské občianstvo, bez ktorého sú považovaní za občanov druhej kategórie.

Labuzov to označil za genocídu ukrajinského národa zo strany severného suseda. Ak civilisti odmietnu ruské podmienky alebo kladú odpor, ich územia sú zničené, ako sa to stalo v Mariupole, Avdiivke, Bachmute a Soledare.

Ukrajinskí vojnoví zajatci opakovane uvádzajú, že im bolo hovorené, že Ukrajina už neexistuje a že na nich krajina zabudla. Okrem toho im ponúkajú prechod na ruskú stranu a účasť na „spoločnej okupácii Európy“.

"Počas jedného z výsluchov mi títo mučitelia ponúkli spoluprácu. Povedali mi, že ich jediným cieľom je, aby som sa k nim pridal a spoločne sme išli obsadiť Európu," spomína Labuzov. Dodáva, že túto ponuku dostáva takmer každý ukrajinský vojnový zajatec.

Labuzov vyjadril nádej, že sa európska spoločnosť bude viac zaujímať o udalosti a hrôzy, ktoré sa dejú na území Ukrajiny a Ukrajincom v ruskom zajatí.