Ruský útok v Kyjeve zasiahol kancelárie Boeingu, hlási FT: Cieľom bola americká firma?

Poškodená budova Boeingu v Kyjeve vyvoláva obavy z cieleného útoku na americké firmy. Incident sa stal počas rozsiahleho ruského útoku na ukrajinské hlavné mesto.

Ruský útok v Kyjeve zasiahol kancelárie Boeingu, hlási FT: Cieľom bola americká firma?
Zdroj: kyivindependent.com
Ruský útok na Kyjev začiatkom júna zasiahol aj budovu, ktorú využíva americký letecký a obranný gigant Boeing. Podľa denníka Financial Times to vyvoláva otázky, či išlo o zámerný útok na záujmy USA.

Podľa Financial Times, ktorý sa odvoláva na zdroje z Boeingu, ukrajinskej vlády a Americkej obchodnej komory na Ukrajine (ACC), bol jeden z cieľov rozsiahleho ruského útoku na Kyjev v noci z 9. na 10. júna aj kancelária spoločnosti Boeing. Pri útoku boli použité stovky dronov a sedem rakiet.

Prezident ACC na Ukrajine Andy Hunder pre Kyiv Independent uviedol, že útok nebol len proti Ukrajine, ale zasiahol aj americké podniky. „Je to vojna proti svetu, kde americké firmy zarábajú a prosperujú,“ dodal. ACC zastupuje takmer 700 amerických a medzinárodných investorov a korporátnych členov.

Útoky na Kyjev nasledovali po ukrajinskej operácii Spiderweb, ktorá zaskočila Rusko a pri ktorej drony zasiahli štyri ruské letecké základne a poškodili 41 vojnových lietadiel. Moskva sľúbila odvetu.

Komentár redakcie: Incident poukazuje na rastúce riziká pre zahraničné firmy pôsobiace na Ukrajine a na potenciálnu eskaláciu konfliktu s dopadom na medzinárodné obchodné záujmy.

Boeing, jedna z najväčších amerických spoločností pôsobiacich na Ukrajine, spolupracuje s ukrajinskou spoločnosťou Antonov. Obe firmy hľadajú spoločné projekty a príležitosti, vrátane oblasti obrany. Boeing pre FT uviedol, že pri útoku nebol zranený žiadny zamestnanec a že na Ukrajine, kde zamestnáva približne 1000 ľudí, pokračuje v činnosti.

Ruské útoky zasiahli aj spoločnosť Antonov a ďalšie miesta obrannej výroby. Ukrajina sa snaží o vlastnú výrobu zbraní, a preto sa podľa ukrajinských predstaviteľov Moskva usiluje mariť ukrajinské snahy o výrobu zbraní.

Nemecká spoločnosť Rheinmetall otvorila na Ukrajine v októbri minulého roka továreň na výrobu bojových vozidiel pechoty Lynx. Moskva spoločnosti pohrozila a označila ju za legitímny cieľ, hoci Rheinmetall uviedol, že jeho zariadenia sú dobre chránené.

Rusko opakovane útočilo na západné podniky. Takmer polovica členov ACC má poškodené alebo zničené zariadenia, ale 90 % z nich naďalej pôsobí na Ukrajine, uviedol Hunder.

„Americká podnikateľská komunita je tu, pokračuje v činnosti a je jednotná,“ dodal.