Satelitné snímky odhaľujú zvýšenú ruskú vojenskú aktivitu pri fínskych hraniciach

Analýza snímok odhaľuje výstavbu nových vojenských zariadení a presun vojenského materiálu v strategických lokalitách blízko fínskych hraníc.

Satelitné snímky odhaľujú zvýšenú ruskú vojenskú aktivitu pri fínskych hraniciach
Zdroj: helsinkitimes.fi
Nové satelitné snímky odhaľujú rozsiahle budovanie ruskej vojenskej infraštruktúry v blízkosti fínskych hraníc, čo signalizuje posilňovanie vojenskej prítomnosti Moskvy v regióne po vstupe Fínska a Švédska do NATO.

Satelitné snímky, ktoré získala švédska televízia SVT od spoločnosti Planet Labs, ukazujú zvýšenú aktivitu na štyroch kľúčových miestach: Kamenka na Karelskom Istme, Petrozavodsk, Severomorsk-2 a Olenya. Experti vnímajú túto aktivitu ako reakciu Ruska na rozšírenie NATO.

Najvýraznejšie zmeny sú viditeľné v Kamenke, len 60 kilometrov od fínskych hraníc, kde bolo od februára 2025 postavených viac ako 130 vojenských stanov. Podľa SVT, táto oblasť, ktorá bola v roku 2022 ešte nezastavaná, teraz vyzerá ako schopná ubytovať až 2 000 vojakov.

V Petrozavodsku, približne 175 kilometrov od hraníc, boli postavené tri veľké skladovacie haly, z ktorých každá potenciálne pojme okolo 50 obrnených vozidiel. Štvrté zariadenie je vo výstavbe od apríla 2025. Analytici sa domnievajú, že nové štruktúry môžu byť určené na skrytie počtu tam umiestnených vozidiel.

Komentár redakcie: Zatiaľ čo zvýšená vojenská aktivita Ruska v blízkosti fínskych hraníc vyvoláva obavy, niektoré hlasy na sociálnych sieťach poukazujú na to, že táto aktivita nemusí byť nezvyčajná vzhľadom na prebiehajúce jarné mobilizácie a výcvikové aktivity ruských vojsk. Iní komentátori zdôrazňujú, že prípadný útok na Fínsko by aktivoval článok 5 NATO, čo by viedlo k rozsiahlej medzinárodnej reakcii.

Severne od polárneho kruhu, v Severomorsku-2, prebieha renovácia predtým nepoužívanej leteckej základne. Satelitné snímky ukazujú viacero vrtuľníkov zaparkovaných na základni. Cieľom je podľa analytikov obnoviť pristávacie dráhy pre vojenské lietadlá.

Ďalšia aktivita bola zaznamenaná na leteckej základni Olenya, odkiaľ údajne operujú ruské strategické bombardéry. Ukrajinské zdroje uvádzajú, že bombardéry letiace z Olenye boli použité pri útokoch na ciele na Ukrajine.

Švédsky hlavný veliteľ ozbrojených síl Michael Claesson uviedol, že tieto udalosti potvrdzujú skoršie ruské vyjadrenia o "vojensko-technických opatreniach" v reakcii na rozšírenie NATO. Claesson dodal: "Keď sme požiadali o členstvo v NATO, Rusko povedalo, že podnikne takéto kroky. Teraz to vidíme."

Vstup Fínska do NATO v roku 2023 posunul hranicu aliancie priamo na severozápadné krídlo Ruska. Odvtedy Fínsko posilnilo svoju vlastnú obranu, vrátane hostenia nového predsunutého veliteľského centra NATO v Laponsku, ktoré by malo byť funkčné ešte v tomto roku.

Napriek tomu, že Moskva spočiatku nereagovala na rozšírenie NATO viditeľnou vojenskou reakciou, satelitné snímky teraz poukazujú na postupné prípravy na ruskej strane hranice. K zmenám dochádza v čase prebiehajúcich ruských operácií na Ukrajine a neustálej medzinárodnej kontroly ruského vojenského postavenia v oblasti Baltského mora a Arktídy. Fínski a švédski predstavitelia obrany uviedli, že vývoj situácie pozorne sledujú.