Saudská Arábia a Katar uhradili dlh Sýrie vo Svetovej banke, otvárajúc cestu k novým úverom
Svetová banka potvrdila, že dlh Sýrie bol splatený vďaka finančnej pomoci Saudskej Arábie a Kataru. Tento krok umožní Damasku získať nové úvery a naštartovať projekty zamerané na zlepšenie životných podmienok obyvateľov.

Sýria má opäť prístup k financiám od Svetovej banky. Dlhodobý konflikt zdevastoval krajinu, no vďaka splateniu dlhu sa otvárajú nové možnosti pre obnovu a rozvoj.
Svetová banka v piatok oznámila, že Saudská Arábia a Katar uhradili dlh Sýrie vo výške 15,5 milióna dolárov. Táto suma bola dlžná Medzinárodnému rozvojovému združeniu (IDA), ktoré poskytuje úvery a granty najchudobnejším krajinám sveta s nulovým alebo nízkym úrokom. Splatenie dlhu znamená, že Sýria môže opäť žiadať o nové úvery a financovať tak projekty na obnovu krajiny zničenej 14-ročným konfliktom. Predstavitelia Saudskej Arábie a Kataru už minulý mesiac avizovali zámer vyrovnať sýrske dlhy. Sýria to privítala ako kľúčový krok k oživeniu a rekonštrukcii. Podľa odhadov si konflikt vyžiadal pol milióna obetí a spôsobil rozsiahle škody na infraštruktúre.
"Sme radi, že vyrovnanie záväzkov Sýrie umožní Skupine Svetovej banky opätovné zapojenie sa do krajiny a riešenie rozvojových potrieb sýrskeho ľudu," uviedla Svetová banka vo vyhlásení. Ako prvý projekt sa plánuje zamerať na zlepšenie prístupu k elektrickej energii. Aj napriek ukončeniu občianskej vojny a zosadeniu bývalého prezidenta Bašára Asada, pretrvávajú v Sýrii vážne problémy s dodávkami elektriny. Odhady OSN hovoria, že 90 % Sýrčanov žije v chudobe a štátna elektrická sieť funguje len približne dve hodiny denne. Milióny Sýrčanov si nemôžu dovoliť platiť za súkromné generátory alebo inštalovať solárne panely.
Katar už v marci začal dodávať Sýrii zemný plyn cez Jordánsko, aby zmiernil rozsiahle výpadky elektriny. Rozvoj a rekonštrukciu krajiny však brzdia západné sankcie, ktoré boli uvalené počas vlády dynastie Asadovcov. Prezident USA Donald Trump sa počas nedávnej návštevy v Saudskej Arábii, kde sa stretol so sýrskym prezidentom Ahmadom al-Sharaa, vyjadril, že zváži zrušenie sankcií, čo by uvoľnilo cestu pre investície v Sýrii.
Komentár redakcie: Splatenie dlhu Sýrie je významným krokom k jej obnove. Otázkou zostáva, ako efektívne budú nové finančné prostriedky využité a či sa podarí prekonať prekážky spojené so sankciami a politickou nestabilitou. Mnohí Sýrčania dúfajú, že sa im vďaka zlepšujúcej sa situácii podarí vrátiť do svojich domovov. Analytici však upozorňujú, že obnova Sýrie bude dlhodobý a náročný proces, ktorý si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu a rozsiahle investície.