Šéf americkej obrany varuje: Spojenci v NATO sa nemôžu spoliehať na obranu zo strany USA

Spojené štáty tlačia na európskych spojencov, aby zvýšili svoje výdavky na obranu. Obavy vyvolávajú pretrvávajúce pochybnosti o záväzku Washingtonu k článku 5 Severoatlantickej zmluvy.

Šéf americkej obrany varuje: Spojenci v NATO sa nemôžu spoliehať na obranu zo strany USA
Zdroj: politico.eu
Ministri obrany členských štátov NATO sa schádzajú v Bruseli pred summitom lídrov Aliancie v Haagu. Témou je budúcnosť transatlantickej spolupráce a európskej bezpečnosti.

Očakáva sa, že ministri obrany NATO schvália aktualizované ciele spôsobilostí, čo znamená nové požiadavky na vojenské vybavenie. Pripravujú tiež pôdu pre dohodu o novom cieli výdavkov na obranu vo výške 5 % hrubého domáceho produktu, ktorá by mala byť dosiahnutá koncom mesiaca. Americký prezident v posledných mesiacoch opakovane spochybnil záväzok Washingtonu k článku 5, ktorý hovorí o vzájomnej obrane v rámci NATO. Americký veľvyslanec pri NATO, Matthew Whitaker, uviedol, že záväzok USA k článku 5 trvá, ale očakáva, že spojenci sa zaviažu aj k článku 3, ktorý hovorí o budovaní kapacít na obranu proti ozbrojenému útoku. Zdôraznil, že každá členská krajina NATO musí prispievať k obrane kontinentu a dosiahnuť úroveň výdavkov 5 % HDP. Vyjadril presvedčenie, že dohoda bude dosiahnutá v Haagu.

Komentár redakcie: Správa o možnom znížení angažovanosti USA v NATO vyvoláva vlnu reakcií. Niektorí poukazujú na to, že je to v rozpore s princípmi, na ktorých Aliancia stojí. Iní pripomínajú, že aj európski členovia NATO sa podieľali na amerických operáciách a teraz, keď je európska bezpečnosť ohrozená, USA sa potenciálne sťahujú. Zaznievajú aj názory, že Európa bude musieť zvýšiť svoje vojenské výdavky a EÚ spolu s Veľkou Britániou sa môžu stať konkurentom USA v vojenskej a ekonomickej sile. Poukazuje sa aj na paradox, že v celej histórii NATO sa USA ako jediné odvolali na článok 5.