Silový tréning ako elixír mladosti? Nový objav proteínu CLCF1

Vedci zistili, že silový tréning, na rozdiel od aeróbneho cvičenia, účinne zvyšuje hladinu proteínu CLCF1 u starších ľudí, čím otvára nové možnosti v boji proti starnutiu.

Silový tréning ako elixír mladosti? Nový objav proteínu CLCF1
Zdroj: psychologytoday.com
Výskum odhalil, že silový tréning stimuluje produkciu proteínu CLCF1, ktorý má potenciál spomaliť proces starnutia a zlepšiť zdravie kostí a svalov.

Predstavte si, že vaše svaly produkujú molekulu, ktorá spomaľuje starnutie. Nová štúdia (Kang et al., 2025) publikovaná v Nature Communications naznačuje, že je to možné. Táto myokín, nazývaný CLCF1, sa uvoľňuje počas silového tréningu a prispieva k budovaniu sily, udržiavaniu hustoty kostí a predĺženiu života.

Zaujímavé je, že nie všetky druhy cvičenia aktivujú CLCF1 rovnako. Výsledky porovnávajúce mladších a starších jedincov naznačujú, že silový tréning je oveľa efektívnejší pri aktivácii tejto molekuly s pribúdajúcim vekom.

**CLCF1: Molekula s potenciálom omladzovania**

Komentár redakcie: Tento článok poskytuje nový pohľad na dôležitosť silového tréningu v procese starnutia, pričom poukazuje na kľúčovú úlohu proteínu CLCF1. Zatiaľ čo kardio má svoje benefity, silový tréning sa ukazuje ako efektívnejší spôsob aktivácie molekulárnych mechanizmov spomaľujúcich starnutie svalov a kostí. Tento objav otvára dvere pre budúce terapie zamerané na zdravé starnutie.

CLCF1 (cardiotrophin-like cytokine factor 1) je myokín, signálna bielkovina uvoľňovaná svalovými bunkami (myocytmi) počas fyzickej aktivity.

U mladých dospelých viedol silový tréning aj vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) k merateľnému zvýšeniu cirkulujúceho CLCF1 bezprostredne po cvičení. Aktívni mladí dospelí, ktorí pravidelne robili kardio alebo dvíhali závažia, mali významne vyššie základné hladiny tohto myokínu v porovnaní s ich menej aktívnymi rovesníkmi.

U starších dospelých však aeróbne cvičenie (ako hodina chôdze na bežiacom páse) významne nezvýšilo hladiny CLCF1 – ani bezprostredne po cvičení, ani po niekoľkých týždňoch pravidelného kardia. Dobrá správa? Program silového tréningu trikrát týždenne vyvolal po 12 týždňoch významný nárast hladín CLCF1, čím omladil starnúce svaly a kosti.

Táto oneskorená reakcia na zvýšenie CLCF1 zdôrazňuje dôležitosť začlenenia silového tréningu do týždennej rutiny už v skoršom štádiu starnutia. Môže tiež slúžiť ako zdroj motivácie pre vytrvanie v programe silového tréningu v neskoršom veku.

**Prečo samotné kardio nemusí stačiť**

Najnovšia štúdia myokínu indukovaného cvičením tiež skúmala staršie myši a zistila podobný vzorec sekrécie CLCF1. Na rozdiel od svojich mladších náprotivkov staršie myši neuvoľňovali veľa CLCF1 po jednom sedení vysoko intenzívneho behu na bežiacom páse. Postupom času zostali ich základné hladiny nižšie a ich svaly vykazovali zakrpatenú odpoveď myokínu na kardiorespiračné cvičenie.

Zaujímavé je, že gén, ktorý kóduje CLCF1, s vekom veľmi neklesal, ale partnerský proteín potrebný na jeho vylučovanie – nazývaný CRLF1 (cytokine receptor-like factor 1) – áno. Nízke hladiny CRLF1 môžu vysvetľovať, prečo staršie svalové bunky automaticky neuvoľňujú toľko CLCF1 počas aeróbnej aktivity.

Na preskúmanie toho, ako samotný CLCF1 môže podporovať odolnosť v starnúcich svaloch, vedci priamo podávali rekombinantný CLCF1 starším myšiam. Aj keď myši nemohli vykonávať cvičenia zaťažujúce svaly ako ľudia, injekčne podaný myokín aj tak viedol k ziskom v sile a hustote kostí – čo naznačuje, že CLCF1 hrá priamu úlohu pri podpore muskuloskeletálneho zdravia. Na druhej strane, blokovanie účinku CLCF1 otupilo schopnosť tohto myokínu oživiť starnúce svaly a kosti.

Senior autor Yong Ryoul Yang z Aging Convergence Research Group v júnovom vydaní správ z roku 2025 vysvetlil:

"Tento výskum poskytuje biologický základ prečo sa cvičenie stáva s vekom menej efektívnym a pripravuje pôdu pre vývoj nových terapeutických stratégií pre zdravé starnutie. Konkrétne, zistenia ponúkajú nové smery pre liečbu vekom podmienenej sarkopénie a osteoporózy."

**Silový tréning funguje ako zložené úročenie**

Rovnako ako kardio, aj silový tréning je investíciou do dlhodobého zdravia a pohody. Každé sedenie sa môže zdať ako malý vklad. Postupom času sa však tieto denné investície hromadia a prinášajú exponenciálne výhody – najmä keď vaše svaly uvoľňujú proteíny ako CLCF1, ktoré pomáhajú predchádzať krehkosti a podporujú odolnosť.

Vedci stále skúmajú, ako by sa CLCF1 mohol využiť pre budúce terapie zamerané na prevenciu straty svalovej hmoty a pórovitých kostí súvisiacich s vekom. Napriek tomu početné vedecky podložené štúdie preukazujú, že silový tréning je rozhodujúci pre kompenzáciu poklesu čistej svalovej hmoty a hustoty kostí, ku ktorému často dochádza po strednom veku.

**Záver: Silový tréning je kľúčom k zdravému starnutiu**

Najnovší výskum (2025) naznačuje, že dvíhanie závaží alebo iné formy silového tréningu sú najúčinnejším spôsobom, ako znovu prebudiť molekulárnu aktivitu podporujúcu mladosť v starnúcich svaloch.

Aj keď začínate neskôr v živote, nikdy nie je neskoro. Výskum ukazuje, že dôsledný silový tréning môže zvýšiť silu, chrániť hustotu kostí a pomôcť udržať mobilitu aj v staršom veku.

Jednoduché silové cvičenia – ako sú drepy s vlastnou váhou, odporové gumy alebo ľahké činky – môžu stačiť na aktiváciu výhod CLCF1, ak sa vykonávajú dôsledne. Z dlhodobého hľadiska vám úsilie, ktoré vynaložíte teraz, môže pomôcť zostať silnejším, stabilnejším a odolnejším po celé roky.