Škrty v rozpočte americkej armády by mohli priniesť úsporu energie rovnajúcu sa spotrebe menšieho štátu
Analýza ukázala, že zníženie výdavkov americkej armády súvisí s nižšou spotrebou energie, a to najmä v oblasti prevádzky budov, vozidiel a spotreby leteckého paliva.

Nová štúdia naznačuje, že zníženie výdavkov americkej armády by mohlo viesť k výraznému poklesu spotreby energie a emisií skleníkových plynov.
Americká armáda produkuje najväčšie množstvo emisií skleníkových plynov zo všetkých inštitúcií na svete. Tieto emisie vznikajú pri prevádzke základní, výcviku, výskume a vývoji, ako aj pri preprave osôb, zásob a zbraní po celom svete. Vedci z Penn State University analyzovali verejne dostupné údaje o výdavkoch americkej armády a spotrebe energie Ministerstva obrany USA v rokoch 1975 až 2022. Zistili, že zníženie výdavkov má väčší vplyv na úsporu energie, než zvýšenie výdavkov na jej rast. Najväčšie úspory by sa dosiahli obmedzením spotreby v zariadeniach, na vozidlách a zariadeniach, a najmä na leteckom palive.
Prognózy naznačujú, že do roku 2032 by trvalé zníženie výdavkov mohlo priniesť ročné úspory energie porovnateľné s ročnou spotrebou amerického štátu Delaware alebo celého Slovinska. Vedci zdôrazňujú potrebu ďalšieho výskumu, ktorý by objasnil mechanizmy, ktoré stoja za pozorovanými asymetrickými účinkami vojenských výdavkov na spotrebu energie.
Komentár redakcie: Zistenia štúdie vyvolávajú otázky o prioritách financovania a ich dopade na životné prostredie. Hoci zníženie vojenských výdavkov môže priniesť úspory energie, je potrebné zvážiť aj potenciálne dôsledky na obranu a geopolitickú stabilitu. Diskusia na sociálnych sieťach naznačuje rozdielne názory na túto problematiku, pričom niektorí poukazujú na to, že USA nikdy neprestanú míňať na armádu, zatiaľ čo iní zdôrazňujú investície ministerstva obrany do zelenej energie a vplyv škrtov na iniciatívy v oblasti udržateľnosti.