Sociálne siete a detská depresia: Nová štúdia odhaľuje znepokojivé prepojenie
Výskumníci zistili, že zvýšené používanie sociálnych sietí u detí pred pubertou koreluje s nárastom depresívnych symptómov. Zaujímavosťou je, že opačný vzťah sa nepotvrdil.

Nárast depresií a samovrážd u mladých ľudí podnietil odborníkov k otázke, či sociálne siete spôsobujú depresie u detí, alebo či deti s depresiou jednoducho trávia viac času na sociálnych sieťach. Nová štúdia prináša dôležité odpovede.
Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) prinášajú nové zistenia o vplyve sociálnych sietí na psychické zdravie detí. Ich štúdia, publikovaná v JAMA Network Open, ukazuje, že zvýšené používanie sociálnych médií u detí v predpubertálnom veku vedie k nárastu depresívnych symptómov. Výskum, ktorý podporili granty z National Institutes of Health (NIH), sledoval takmer 12 000 detí vo veku 9 až 10 rokov počas troch rokov, až do veku 12 až 13 rokov. Zistilo sa, že priemerný čas strávený na sociálnych sieťach sa zvýšil zo 7 na 73 minút denne, zatiaľ čo depresívne symptómy narástli o 35%.
„Prebieha neustála diskusia o tom, či sociálne médiá prispievajú k depresii, alebo jednoducho odrážajú základné depresívne symptómy,“ hovorí vedúci výskumník Jason Nagata, MD, MSc. „Tieto zistenia poskytujú dôkaz, že sociálne médiá môžu prispievať k rozvoju depresívnych symptómov.“
Hoci presný mechanizmus tohto vplyvu nie je jasný, predchádzajúce štúdie poukazujú na riziká ako kyberšikana a narušený spánok. Nagata a jeho tím nedávno publikovali ďalšiu štúdiu v The Lancet Regional Health - Americas, ktorá sa zamerala na vplyv kyberšikany na tú istú skupinu detí. Zistilo sa, že deti vo veku 11 až 12 rokov, ktoré boli obeťou kyberšikany, mali 2,62-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť samovražedné myšlienky alebo pokus o samovraždu o rok neskôr. Okrem toho, u týchto detí bola 2,31-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú experimentovať s návykovými látkami (4,65-krát vyššia pravdepodobnosť pri marihuane, 3,37 pri nikotíne a 1,92 pri alkohole).
Komentár redakcie: Nová štúdia UCSF prináša dôležité poznatky o vzťahu medzi sociálnymi sieťami a psychickým zdravím detí. Zdôrazňuje potrebu uvedomelého prístupu k používaniu digitálnych technológií a dôležitosť otvorených rozhovorov v rodine o tejto problematike. Rodičia by mali aktívne pomáhať svojim deťom budovať zdravé digitálne návyky a vytvárať alternatívne možnosti pre sociálnu interakciu a trávenie voľného času.
Mladé generácie sa tak ocitajú v paradoxnej situácii, kde sociálne siete sú spojené s depresívnymi symptómami a rizikovým správaním, no zároveň predstavujú hlavný priestor pre komunikáciu a budovanie vzťahov.
Americká akadémia pediatrie odporúča využívať nástroje z jej Family Media Plan na vytvorenie zdravších digitálnych návykov pre deti aj rodičov.
„Ako otec dvoch malých detí viem, že jednoduché povedanie deťom 'daj ten telefón preč' naozaj nefunguje,“ hovorí Nagata. „Rodičia môžu ísť príkladom s otvorenými, neodsudzujúcimi rozhovormi o používaní obrazoviek. Nastavenie časov bez obrazoviek pre celú rodinu, napríklad počas jedál alebo pred spaním, môže pomôcť vybudovať zdravšie digitálne návyky pre všetkých, vrátane dospelých.“