Šokujúca štúdia: Americké deti predškolského veku vystavené kokteilu nebezpečných chemikálií
Výskum ukazuje alarmujúcu expozíciu malých detí chemikáliám spojeným s hormonálnymi problémami a narušením vývoja.

Nová celoštátna štúdia odhalila znepokojujúcu realitu: deti v USA vo veku 2 až 4 rokov sú bežne vystavené širokému spektru potenciálne škodlivých chemických látok, z ktorých mnohé nie sú štandardne monitorované.
Výskumníci z viacerých amerických inštitúcií, v rámci programu ECHO (Environmental influences on Child Health Outcomes) financovaného NIH, analyzovali vzorky moču od 201 detí. Testovali prítomnosť 111 chemických látok a zistili, že 96 z nich sa vyskytovalo u minimálne piatich detí. Alarmujúce je, že 48 chemikálií bolo nájdených u viac ako polovice detí a 34 chemikálií u viac ako 90% detí. Medzi nimi bolo deväť látok, ktoré sa bežne nesledujú v národných zdravotných prieskumoch.
"Naša štúdia preukazuje rozsiahlu expozíciu detí potenciálne škodlivým chemikáliám. Je to alarmujúce, pretože vieme, že rané detstvo je kritickým obdobím pre vývoj mozgu a tela," zdôrazňuje vedúca autorka štúdie Deborah H. Bennett, profesorka z UC Davis. Mnohé z týchto chemikálií sú známe alebo sa predpokladá, že narúšajú hormonálnu rovnováhu, vývoj mozgu a imunitný systém.
Deti sú týmto chemikáliám vystavené prostredníctvom bežných činností, ako je jedenie, pitie, dýchanie vzduchu a kontakt s kontaminovanými povrchmi. Medzi identifikované chemikálie patria ftaláty (v plastoch, hračkách), parabény (v kozmetike), bisfenoly (v plastových nádobách), benzofenóny (v opaľovacích krémoch), pesticídy, organofosfátové estery (spomaľovače horenia) a polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH) z výfukových plynov a grilovaných jedál. Štúdia tiež zistila, že hladiny niektorých chemikálií (triclosan, parabény, PAH, ftaláty) klesali v priebehu času, zatiaľ čo hladiny alternatívnych plastifikátorov (DINCH) a nových pesticídov (acetamiprid) rástli. Deti z menšinových skupín mali navyše vyššie hladiny parabénov, ftalátov a PAH.
Komentár redakcie: Výsledky štúdie poukazujú na naliehavú potrebu rozsiahlejšieho biomonitoringu a prísnejších regulácií na ochranu detí pred škodlivými látkami. Hoci úplné vylúčenie expozície nie je možné, rodičia môžu podniknúť kroky na jej zníženie: uprednostňovať výrobky označené ako "bez ftalátov", "bez parabénov", často si umývať ruky, vetrať priestory, obmedziť používanie pesticídov a pravidelne upratovať.