Španielsky premiér označil situáciu v Gaze za genocídu, Izrael reaguje ostro

Sánchezove vyjadrenia prichádzajú v čase rastúceho medzinárodného tlaku na Izrael a vnútroštátnych politických problémov v Španielsku.

Španielsky premiér označil situáciu v Gaze za genocídu, Izrael reaguje ostro
Zdroj: lemde.fr
Španielsky premiér Pedro Sánchez použil vo štvrtok 26. júna silné slová, keď hovoril o situácii v Gaze. Označil ju za "genocídu", čím sa stal najvýraznejším európskym lídrom, ktorý takto verejne pomenoval konflikt. Jeho vyjadrenie prichádza v čase, keď záchranári v pásme Gazy informujú o 65 obetiach v dôsledku izraelského ostreľovania.

Pedro Sánchez vyzval Európsku úniu, aby okamžite pozastavila dohodu o spolupráci s Izraelom. Zdôraznil, že situácia v Gaze je "katastrofálna a nesie znaky genocídy". Poukázal na správu EÚ, ktorá naznačuje porušovanie ľudských práv zo strany Izraela, čím argumentoval pre prerušenie obchodných väzieb. Izraelská ambasáda v Madride reagovala rozhorčene a obvinila Sáncheza z "demonizácie" Izraela a zo zaujatia nesprávnej strany histórie. Španielska vláda si predvolala chargé d'affaires izraelskej ambasády a označila vyhlásenie za "neprijateľné".

Podľa Mohammada Al-Mughaira, riaditeľa pre zdravotnícke zásoby v civilnej obrane Gazy, izraelské sily vo štvrtok zabili 65 ľudí. Izraelská armáda tvrdí, že vojaci "vystrelili varovné výstrely", aby zabránili "podozrivým osobám priblížiť sa" k nim v blízkosti koridoru Netzarim, kde sa Palestínčania zhromažďujú pre prídel potravín. Ministerstvo zdravotníctva v Gaze uvádza, že od konca mája bolo v blízkosti humanitárnych centier zabitých takmer 550 ľudí.

OSN odsúdila "zneužívanie potravín ako zbraň" v Gaze a kritizovala nadáciu Gaza Humanitarian Foundation (GHF), podporovanú USA a Izraelom, ktorá nahradila etablované humanitárne organizácie. GHF, ktorá začala pôsobiť v Gaze koncom mája, čelí kritike pre chaotické scény a pochybnosti o svojej neutralite. USA schválili pre GHF priame financovanie vo výške 30 miliónov dolárov a vyzývajú ďalšie krajiny, aby ich nasledovali.

Komentár redakcie: Sánchezove ostré vyjadrenia prichádzajú v období rastúceho medzinárodného znepokojenia nad humanitárnou situáciou v Gaze. Zároveň sa objavujú informácie o korupcii v jeho strane, čo môže byť jedným z dôvodov prečo sa rozhodol zaujať výrazný postoj k zahraničnej politike.

Obmedzenia pre médiá v Gaze a ťažkosti s prístupom do niektorých oblastí sťažujú nezávislé overovanie informácií. WHO uviedla, že doručila prvú zdravotnícku zásielku do Gazy od 2. marca, pričom dodala, že deväť nákladných vozidiel je "kvapka v mori".

Po ukončení bojov s Iránom sa Izrael zameriava na Gazu, kde palestínski militanti držia izraelských rukojemníkov. Katar ohlásil novú snahu o prímerie. Izrael uviedol, že snahy o návrat rukojemníkov pokračujú "na bojisku aj prostredníctvom rokovaní".