Spracované mäso a sladené nápoje: Aj malé množstvá zvyšujú zdravotné riziká

Analýza viac ako 60 štúdií odhalila súvislosť medzi konzumáciou spracovaných potravín a zvýšeným rizikom cukrovky 2. typu, rakoviny hrubého čreva a ischemickej choroby srdca.

Spracované mäso a sladené nápoje: Aj malé množstvá zvyšujú zdravotné riziká
Zdroj: earth.com
Bežné stravovacie návyky, často ovplyvnené chuťou a pohodlím, môžu skrývať zdravotné riziká. Nová analýza rozsiahleho výskumu poukazuje na to, že aj malé dávky spracovaného mäsa, sladených nápojov a transmastných kyselín môžu negatívne ovplyvniť zdravie.

Vedci zistili, že pravidelná konzumácia už malých množstiev spracovaného mäsa, sladených nápojov a transmastných kyselín zvyšuje pravdepodobnosť vzniku civilizačných ochorení. Podľa vedúceho autora štúdie, Dr. Demewoza Haileho z University of Washington, aj malé dávky týchto potravín môžu predstavovať riziko.

Analýza odhalila, že denná konzumácia jednej párky v rožku zvyšuje riziko cukrovky 2. typu o 11 percent a riziko rakoviny hrubého čreva o 7 percent. Pitie jednej plechovky sladeného nápoja denne zvyšuje riziko cukrovky 2. typu o 8 percent a riziko ischemickej choroby srdca o 2 percentá.

Dr. Nita Forouhi z University of Cambridge zdôrazňuje, že pre dosiahnutie zdravotných benefitov je najlepšie sa vyhýbať alebo minimalizovať pravidelnú konzumáciu spracovaného mäsa, sladených nápojov a priemyselne vyrábaných transmastných kyselín. Dodáva, že neexistuje žiadne “bezpečné množstvo” spracovaného mäsa.

Komentár redakcie: Spracované mäso často obsahuje dusitany, ktoré sa v žalúdku premieňajú na karcinogénne nitrozamíny. Sladené nápoje zas rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi, čo vedie k priberaniu a metabolickým problémom. Transmastné kyseliny zhoršujú hladinu cholesterolu a zvyšujú riziko srdcových ochorení. Okrem toho, nezdravé stravovacie návyky často sprevádzajú iné rizikové správania, ako je fajčenie alebo nedostatok pohybu. Odborníci odporúčajú znížiť konzumáciu spracovaných potravín a udržiavať vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a zdravé tuky. Dôležité je zamerať sa na celkový zdravý stravovací režim a nepreháňať to s obmedzovaním. Dr. Kuhnle pripomína, že jedlo nie je len zdroj živín, ale zohráva aj dôležitú úlohu v kultúre, pôžitku a spoločenských väzbách. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature.

Napriek tomu, že riziká spojené s konzumáciou spracovaného mäsa sa môžu zdať malé, Dr. Mingyang Song z Harvard T.H. Chan School of Public Health upozorňuje na ich konzistentnosť a silu. Dokonca aj pri nižších dávkach konzumácie je možné pozorovať zvýšené riziko ochorení.

Štúdia použila metódu “burden-of-proof”, ktorá zvažuje dôkazy z viacerých štúdií a berie do úvahy ich kvalitu. Hoci je táto metóda konzervatívna, posilňuje výsledky. Autori štúdie však upozorňujú, že výskum nepreukazuje priamu príčinu a následok. Dr. Gunter Kuhnle z University of Reading poukazuje na to, že účastníci štúdií si museli spomínať na svoju stravu, čo mohlo viesť k nepresnostiam.