Starnutie prináša prekvapivé zmeny v genderových stereotypoch, odhaľuje nový výskum
Výskum spochybňuje tradičný pohľad na staršie ženy ako na skupinu čeliaciu dvojnásobnej diskriminácii, a poukazuje na vyrovnávanie genderových rozdielov v staršom veku.

Metaanalýza publikovaná v Psychological Bulletin prináša nový pohľad na vnímanie mužov a žien v rôznych vekových kategóriách. Ukazuje sa, že starší muži a ženy sú vnímaní rovnako, zatiaľ čo mladšie a ženy v strednom veku sú vnímané priaznivejšie ako ich mužskí rovesníci.
Tradične sa predpokladalo, že staršie ženy čelia tzv. „dvojitému riziku“ – diskriminácii na základe pohlavia aj veku. Tento pohľad naznačuje, že staršie ženy sú dvojnásobne marginalizované a zažívajú negatívne stereotypy, predsudky a diskrimináciu viac ako starší muži alebo mladšie ženy.
Nedávne zistenia však túto teóriu spochybňujú. Naznačujú, že nevýhody spojené s pohlavím sa s vekom zmierňujú. V rámci tohto nového pohľadu „konvergencie“ môžu zmeny súvisiace s vekom zatieniť genderové predsudky, čo vedie k rovnocennejšiemu vnímaniu starších mužov a žien.
Angela Shakeri a Michael S. North skúmali tieto konkurenčné teórie prostredníctvom metaanalýzy zameranej na vnímanie mužov a žien v rôznych fázach života. Vychádzajúc z teórie intersekcionality, porovnali podporu hypotézy „dvojitého rizika“ s hypotézou „konvergencie“ skúmaním toho, ako sa genderové predsudky menia v rôznych vekových skupinách. Skúmali tiež, či špecifické dimenzie postojov, ako sú srdečnosť, vplyv alebo atraktivita, rôzne formujú tieto vnímania.
Komentár redakcie: Výskum prináša zaujímavý pohľad na to, ako sa menia genderové stereotypy s vekom. Zatiaľ čo mladšie ženy môžu ťažiť z priaznivého vnímania, s pribúdajúcim vekom sa rozdiely medzi mužmi a ženami zmenšujú. Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že staršie ženy môžu stále čeliť špecifickým výzvam a diskriminácii v určitých oblastiach, ako je napríklad vnímanie kompetencií.
Výskumníci systematicky prehľadávali akademické databázy, dizertačné práce a konferenčné zborníky, aby identifikovali štúdie od roku 2000, ktoré kvantitatívne merali postoje k mladším (18-34), stredným (35-54) a starším (55+) mužom a ženám. Táto metaanalýza zosumarizovala dáta z 55 nezávislých správ, ktoré zahŕňali 92 jedinečných vzoriek a celkovo 37 235 účastníkov.
Do analýzy boli zahrnuté štúdie, ktoré uvádzali postoje (napr. stereotypy, emocionálne reakcie, behaviorálne úmysly) aspoň k dvom prelínajúcim sa vekovo-genderovým skupinám (napr. mladší muži vs. mladšie ženy, mladšie ženy vs. staršie ženy). Postoje boli merané pomocou rôznych stimulov, vrátane písomných popisov, fotografií, videí, zvukových klipov a dokonca aj reálnych osôb v terénnych kontextoch. Účastníkmi boli študenti univerzít aj členovia širokej verejnosti a cieľové osoby sa líšili v prezentácii a prostredí (napr. pracovné vs. mimopracovné scenáre).
Výskumníci kódovali a kategorizovali tieto štúdie označením kľúčových prvkov, ako je typ meraného postoja (napr. srdečnosť, kompetencia, atraktivita), dizajn štúdie (vnútri alebo medzi subjektmi) a kontextové premenné, ako je krajina a demografia vzorky. Postoje boli porovnávané medzi rôznymi kombináciami veku a pohlavia, aby sa vyhodnotili celkové účinky a potenciálne moderačné úlohy týchto prelínajúcich sa identít.
Shakeri a North zistili, že vo všeobecnosti boli ženy vnímané pozitívnejšie ako muži a mladší a strední dospelí boli vnímaní pozitívnejšie ako starší dospelí. Pri pohľade na prieniky veku a pohlavia však výsledky odhalili nuansovanejší obraz. Mladšie a ženy v strednom veku boli hodnotené priaznivejšie ako ich mužskí kolegovia. V prípade starších dospelých boli vnímania žien a mužov prakticky identické, čo naznačuje, že genderové rozdiely v postojoch sa v staršom veku vyrovnávajú. Tento vzorec poskytuje empirickú podporu pre to, čo autori nazývajú „efekt genderovej konvergencie“, kde sa rozdiely v postojoch založené na pohlaví s vekom zmenšujú.
Zároveň dôkazy podporili aj perspektívu „dvojitého rizika“, ktorá tvrdí, že staršie ženy čelia prudšiemu poklesu v sociálnom vnímaní v porovnaní s inými skupinami. Hoci staršie ženy neboli hodnotené negatívnejšie ako starší muži, pokles pozitivity od mladosti po starobu bol výrazne strmší u žien ako u mužov. Napríklad rozdiel v postojoch medzi mladšími a staršími ženami bol výrazne väčší ako ekvivalentný pokles u mužov, čo naznačuje neprimerané zhoršenie v tom, ako sú starnúce ženy vnímané.
Okrem toho záležalo na povahe meraného postoja. Pri hodnotení vlastností, ako sú kompetencie a vplyv, boli staršie ženy vnímané menej priaznivo ako ostatné skupiny, aj keď boli vnímané ako veľmi srdečné. Na druhej strane, behaviorálne úmysly (ako napríklad ochota interagovať alebo najať) vykazovali rovnomernejší vzorec pre starších mužov a ženy, čo posilňuje myšlienku, že konvergencia a dvojité riziko sa môžu vyskytovať súčasne v závislosti od dimenzie úsudku. Tieto zistenia zdôrazňujú dôležitosť skúmania viacerých aspektov postoja namiesto spoliehania sa na jediné globálne meradlo.
Obmedzením je nedostatok údajov z neeurópskych krajín, čo obmedzuje zovšeobecniteľnosť zistení na kultúrne rozmanitejšie kontexty.
Metaanalýzu „Efekt genderovej konvergencie v starobe: Metaanalytický prehľad porovnávajúci moderné postoje k mladším, stredným a starším ženám a mužom“ napísali Angela Shakeri a Michael S. North.