Šťava z červenej repy znižuje krvný tlak u seniorov: Kľúčová zmena v ústnej mikroflóre
Výskum zistil, že pravidelná konzumácia šťavy z červenej repy mení zloženie baktérií v ústach seniorov, čo vedie k lepšej regulácii krvného tlaku.

Nová štúdia odhalila, že pozitívny vplyv šťavy z červenej repy na zníženie krvného tlaku u starších osôb súvisí so zmenami v ich ústnom mikrobióme.
Vedci z University of Exeter uskutočnili rozsiahlu štúdiu, ktorá porovnávala reakcie starších a mladších dospelých na konzumáciu šťavy z červenej repy bohatej na dusičnany. Predchádzajúce výskumy už preukázali, že strava s vysokým obsahom dusičnanov môže znižovať krvný tlak, čím sa znižuje riziko srdcových ochorení.
Dusičnany sú pre telo zásadné a prijímame ich prirodzene prostredníctvom zeleniny. Keď starší dospelí konzumovali koncentrovanú dávku šťavy z červenej repy dvakrát denne počas dvoch týždňov, ich krvný tlak sa znížil. Tento efekt sa u mladšej skupiny neprejavil.
Štúdia, financovaná spoločnosťou BBSRC Industrial Partnership Award, prináša dôkazy o tom, že tento výsledok bol pravdepodobne spôsobený potlačením potenciálne škodlivých baktérií v ústach. Nerovnováha medzi prospešnými a škodlivými baktériami v ústach môže znížiť premenu dusičnanov (ktoré sa nachádzajú v zelenine) na oxid dusnatý. Oxid dusnatý je kľúčový pre zdravé fungovanie krvných ciev a reguláciu krvného tlaku.
Komentár redakcie: Štúdia potvrdzuje pozitívny vplyv konzumácie červenej repy na zdravie starších ľudí. Zaujímavé je, že mechanizmus účinku spočíva v zmene ústnej mikroflóry, čo otvára nové možnosti pre výskum a vývoj potravinových doplnkov pre podporu zdravého starnutia. Dôležité je tiež upozorniť na alternatívne zdroje dusičnanov pre tých, ktorí nemajú radi chuť červenej repy.
Autorka štúdie, profesorka Anni Vanhatalo z University of Exeter, uviedla: "Vieme, že strava bohatá na dusičnany má zdravotné výhody a starší ľudia produkujú s vekom menej vlastného oxidu dusnatého. Taktiež majú tendenciu mať vyšší krvný tlak, čo môže byť spojené s kardiovaskulárnymi komplikáciami, ako je infarkt a mŕtvica. Podpora konzumácie zeleniny bohatej na dusičnany u starších dospelých by mohla mať významné dlhodobé zdravotné výhody. Dobrou správou je, že ak nemáte radi červenú repu, existuje mnoho alternatív bohatých na dusičnany, ako je špenát, rukola, fenikel, zeler a kel."
Do štúdie sa zapojilo 39 dospelých mladších ako 30 rokov a 36 dospelých vo veku 60 až 70 rokov prostredníctvom NIHR Exeter Clinical Research Facility. Každá skupina strávila dva týždne pravidelným užívaním dávok šťavy z červenej repy bohatej na dusičnany a dva týždne užívaním placebo verzie šťavy bez dusičnanov. Medzi jednotlivými fázami bol dvojtýždňový "wash out" interval na resetovanie. Vedci potom použili metódu sekvenovania bakteriálnych génov na analýzu baktérií prítomných v ústach pred a po každej fáze.
V oboch skupinách sa zloženie ústneho mikrobiómu výrazne zmenilo po pití šťavy z červenej repy bohatej na dusičnany, ale tieto zmeny sa líšili medzi mladšou a staršou vekovou skupinou.
U staršej vekovej skupiny sa po pití šťavy bohatej na dusičnany prejavil výrazný pokles baktérií Prevotella v ústach a zvýšil sa rast baktérií, o ktorých je známe, že prospievajú zdraviu, ako napríklad Neisseria. Staršia skupina mala na začiatku štúdie vyšší priemerný krvný tlak, ktorý klesol po užití šťavy z červenej repy bohatej na dusičnany, ale nie po užití placebo doplnku.
Spoluautor profesor Andy Jones z University of Exeter uviedol: "Táto štúdia ukazuje, že potraviny bohaté na dusičnany menia ústny mikrobióm spôsobom, ktorý by mohol viesť k menšiemu zápalu, ako aj k zníženiu krvného tlaku u starších ľudí. To pripravuje pôdu pre rozsiahlejšie štúdie na preskúmanie vplyvu faktorov životného štýlu a biologického pohlavia na to, ako ľudia reagujú na doplnenie stravy o dusičnany."
Dr. Lee Beniston FRSB, Associate Director pre priemyselné partnerstvá a kolaboratívny výskum a vývoj v BBSRC, povedal: "Tento výskum je skvelým príkladom toho, ako nám biologické vedy môžu pomôcť lepšie pochopiť komplexné prepojenia medzi stravou, mikrobiómom a zdravým starnutím. Odhalením toho, ako dusičnany v strave ovplyvňujú ústne baktérie a krvný tlak u starších dospelých, štúdia otvára nové príležitosti na zlepšenie vaskulárneho zdravia prostredníctvom výživy. BBSRC je hrdá na to, že podporila toto inovatívne partnerstvo medzi akademickými výskumníkmi a priemyslom s cieľom rozšíriť poznatky s prínosom pre reálny svet."
Práca má názov „Starnutie modifikuje orálny mikrobióm, biologickú dostupnosť oxidu dusnatého a vaskulárne reakcie na doplnenie dusičnanov v strave“ a je publikovaná v časopise Free Radical Biology and Medicine.