Stredomorská strava znižuje riziko demencie až o 28 %, ukazuje rozsiahla štúdia
Výskumníci zistili, že ľudia dodržiavajúci stredomorskú alebo MIND diétu majú nižšie riziko rozvoja demencie. Strava bohatá na olivový olej, ryby, orechy, bobuľovité ovocie a listovú zeleninu sa ukázala ako kľúčový faktor.

Nová štúdia potvrdzuje, že zdravá strava, ako je stredomorská, môže významne znížiť riziko demencie. Výsledky 13-ročnej analýzy prinášajú nádej na prevenciu ochorenia.
Kým medicína hľadá zázračnú tabletku na demenciu, prevencia sa javí ako účinnejšia a bezpečnejšia cesta. Najnovšia štúdia, ktorá sledovala viac ako 130 000 Britov v strednom veku počas 13 rokov, prináša presvedčivé dôkazy o vplyve stravy na riziko demencie.
Kórejský výskumný tím z nemocnice Severance patriacej pod univerzitu Yonsei zistil, že ľudia, ktorí sa dôsledne držia stredomorskej stravy, alebo diéty MIND, zameranej na zdravie mozgu, môžu znížiť riziko demencie až o 28 percent. Tieto diéty sú bohaté na olivový olej, ryby, orechy, bobuľovité ovocie a listovú zeleninu.
Zistenia, publikované v odbornom časopise Journal of Nutrition, Health and Aging, vychádzajú z dát rozsiahlej britskej Biobanky. Vedci hodnotili kvalitu stravy účastníkov podľa piatich rôznych indexov a sledovali výskyt demencie v priebehu času. Účastníci vyplnili dotazníky o svojich stravovacích návykoch, ktoré boli následne porovnané s ich zdravotnou dokumentáciou. Priemerná doba sledovania bola 13,5 roka.
Komentár redakcie: Táto štúdia pridáva ďalší argument k dôležitosti zdravej stravy pre celkové zdravie a prevenciu ochorení. Hoci je potrebný ďalší výskum na presné určenie mechanizmov, ktorými strava ovplyvňuje riziko demencie, výsledky naznačujú, že stredomorská strava a podobné stravovacie štýly môžu byť účinným nástrojom na ochranu mozgu.
Výsledky ukázali, že ľudia s najzdravšou stravou, meranou pomocou Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), MIND diet score, Recommended Food Score (RFS) a Alternate Healthy Eating Index (AHEI), vykazovali konzistentne nižšiu mieru demencie. Naopak, u tých, ktorých strava bola viac zápalová, podľa Energy-adjusted Dietary Inflammatory Index (EDII), bolo riziko rozvoja demencie o 30 percent vyššie.
„Naše zistenia zdôrazňujú potenciál stravovacích intervencií ako modifikovateľných faktorov na zníženie rizika demencie, najmä u zraniteľných skupín,“ uvádzajú autori štúdie. „Dôslednejšie dodržiavanie stredomorskej a MIND diéty a udržiavanie celkovo vysokej kvality stravy významne súvisí so zníženým rizikom demencie.“
Štúdia, vedená profesorkou Lee Ji-won z nemocnice Severance a profesorkou Kwon Yu-jin z nemocnice Yongin Severance, zohľadnila širokú škálu premenných, vrátane veku, pohlavia, príjmu, úrovne vzdelania, fajčenia, cvičenia a dokonca aj genotypu ApoEε4, hlavného genetického rizikového faktora pre Alzheimerovu chorobu. Analyzovaný bol aj vplyv indexu telesnej hmotnosti a obezity.
Ochranné účinky stravy boli výraznejšie u žien, starších dospelých a osôb s normálnou hmotnosťou. „Vyššie skóre EDII... bolo spojené so zvýšeným rizikom demencie,“ poznamenali výskumníci, čo naznačuje, že chronický zápal nízkeho stupňa, bežný pri starnutí, môže v kombinácii so zlou stravou alebo obezitou zvýšiť zraniteľnosť mozgu.
Pozitívny vplyv stravy sa neobmedzoval len na demenciu. Účastníci s vyššou mierou dodržiavania zdravých stravovacích návykov mali tiež nižší výskyt miernej kognitívnej poruchy, stavu, ktorý často predchádza demencii.
Zdá sa, že dôležitý je aj čas. Ochranné účinky boli najvýraznejšie v prvom desaťročí sledovania. Vedci rozdelili obdobie sledovania do troch intervalov – menej ako 5 rokov, 5 až 10 rokov a viac ako 10 rokov – a zistili, že vplyv stravy bol najvýraznejší v prvých rokoch. Po desiatich rokoch si štatistickú významnosť zachovala iba stredomorská strava (MEDAS) a zápalové skóre (EDII), čo naznačuje, že iné biologické faktory alebo faktory životného štýlu môžu byť časom dôležitejšie.
„Vzhľadom na absenciu účinných liečebných postupov pre demenciu a súvisiace stavy môže prijatie stredomorskej alebo inej vysokokvalitnej stravy ponúknuť významné preventívne výhody,“ uviedla profesorka Lee v tlačovej správe.
Širšie dôsledky sú významné. Náklady spojené so starostlivosťou o pacientov s demenciou v Spojených štátoch sa odhadujú na 384 miliárd dolárov v tomto roku a očakáva sa, že do roku 2050 sa takmer strojnásobia.
V Kórei už počet pacientov s demenciou nad 60 rokov presiahol jeden milión. Očakáva sa, že do polovice storočia sa toto číslo zdvojnásobí.