Stres v menopauze zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby, naznačuje štúdia z UT Health San Antonio
Výskum zistil, že zvýšené hladiny kortizolu v strednom veku môžu viesť k ukladaniu amyloidov v mozgu neskôr v živote, čo je kľúčový faktor pri rozvoji Alzheimerovej choroby.

Nová štúdia spája vysokú hladinu stresu s nárastom rizika Alzheimerovej choroby u žien po menopauze. Výskum prináša nové poznatky o vplyve stresového hormónu kortizolu na mozog.
SAN ANTONIO, 16. mája 2025 – Môže stres spustiť Alzheimerovu chorobu? Podľa štúdie vedenej University of Texas Health Science Center v San Antoniu (UT Health San Antonio) áno, najmä u žien po menopauze.
Vedci analyzovali dáta od 305 účastníkov bez kognitívnych problémov v rámci Framingham Heart Study, dlhodobého komunitného výskumu obyvateľov mesta Framingham v Massachusetts. Zistili, že vysoká hladina kortizolu, stresového hormónu, v strednom veku je spojená so zvýšeným ukladaním amyloidov v mozgu u žien po menopauze.
Amyloidy sú bielkoviny, ktoré sa nesprávne poskladajú, čo zabraňuje ich biologickej funkcii. Následne sa ukladajú v tkanivách a orgánoch a sú spájané s Alzheimerovou chorobou. Porovnaním hladiny kortizolu v strednom veku s ukazovateľmi ochorenia po 15 rokoch vedci zistili, že tieto hladiny môžu slúžiť ako biomarker Alzheimerovej choroby, najmä s ohľadom na rozdiely medzi pohlaviami a menopauzálnym stavom.
Komentár redakcie: Táto štúdia prináša dôležité poznatky o prepojení medzi stresom a Alzheimerovou chorobou u žien po menopauze. Potvrdzuje potrebu včasného odhalenia rizikových faktorov a zamerania sa na stratégie znižovania stresu a hormonálnej rovnováhy.
U mužov ani v súvislosti s tau proteínom, ktorý prispieva k poškodeniu a odumieraniu nervových buniek, neboli zaznamenané žiadne významné súvislosti.
„Výsledky zdôrazňujú dôležitosť identifikácie skorých rizikových faktorov, keď sú biomarkery detekovateľné, ale kognitívne poruchy ešte nie sú prítomné,“ povedal Arash Salardini, odborný asistent kognitívnej a behaviorálnej neurológie v Glenn Biggs Institute for Alzheimer’s and Neurodegenerative Diseases na UT Health San Antonio.
Salardini je prvý autor štúdie s názvom „Zvýšený sérový kortizol spojený s včasným nárastom ukladania amyloidov v mozgu pri zobrazovaní biomarkerov Alzheimerovej choroby u žien po menopauze: Framingham Heart Study,“ ktorá bola publikovaná 24. apríla v Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association.
Ďalšími autormi sú vedci z UT Health San Antonio, University of Texas School of Public Health San Antonio, Framingham Heart Study of the National Heart, Lung, and Blood Institute of the National Institutes of Health, Boston University, Gonzaba Medical Group (San Antonio), University of Galway (Írsko), Cedars-Sinai Medical Center, Massachusetts General Hospital/Harvard Medical School, New York University Grossman School of Medicine, Brigham and Women’s Hospital, Yale University a University of California at Davis.
„Naša práca ukazuje, že pri pochopení patogenézy Alzheimerovej choroby je dôležité brať do úvahy pohlavie a hormonálny stav. Naznačuje tiež, že zníženie stresu a hormonálne intervencie môžu byť sľubné pre prevenciu Alzheimerovej choroby, najmä u ohrozených žien,“ povedala Sudha Seshadri, zakladajúca riaditeľka Biggs Institute a hlavná autorka štúdie.
Štúdia poukazuje na to, že „sporadická“ Alzheimerova choroba je hlavnou príčinou kognitívneho úpadku u starších dospelých. Táto choroba sa vyznačuje dlhou asymptomatickou fázou akumulácie beta amyloidu, hlavnej zložky amyloidných plakov, čo nakoniec spúšťa progresívny kognitívny pokles.
Účinné včasné intervencie sa musia zamerať na rizikové faktory Alzheimerovej choroby v predklinických štádiách, kedy už sú tieto biologické zmeny dobre etablované, ale príznaky sa ešte neprejavujú. Aj napriek významnému pokroku v pochopení toho, ako choroba ovplyvňuje normálne biologické procesy tela, viac ako polovica celkového rizika zostáva nevysvetlená, čo zdôrazňuje kritickú potrebu identifikovať ďalšie rizikové faktory, na ktoré sa dá zamerať v predklinickej fáze.