Štúdia varuje: Psychopati môžu byť prekvapivo príťažliví
Výskum ukazuje, že jedinci s vysokou mierou narcizmu, psychopatie a machiavelizmu sú vnímaní ako dôveryhodnejší. Ich vzhľad zohráva kľúčovú úlohu.

Nová štúdia odhaľuje, že ľudia s temnými osobnosťami, ako sú psychopati a narcisti, môžu pôsobiť dôveryhodnejšie vďaka ich vzhľadu. Fyzická príťažlivosť tak môže prekvapivo ovplyvniť naše inštinkty.
Ľudia s takzvanými „temnými“ povahovými črtami – narcizmom, psychopatiou a machiavelizmom – nemusia byť len bezcitní, sebeckí a zruční v manipulácii, ale podľa novej štúdie môžu aj vyzerať dôveryhodne. Výskum publikovaný v odbornom časopise Personality and Individual Differences skúmal, ako ľudia vnímajú dôveryhodnosť cudzincov na základe samotného vzhľadu tváre.
Zistilo sa, že jedinci s vysokou mierou „temnej triády“ osobnostných čŕt boli konzistentne hodnotení ako dôveryhodnejší. Dôvodom je práve vzhľad. Ľudia s vyšším skóre v týchto črtách mali tendenciu byť vnímaní ako fyzicky atraktívnejší, čo silne ovplyvňovalo to, ako dôveryhodní sa zdali.
Počas štyroch experimentov, ktorých sa zúčastnilo takmer 600 respondentov, boli účastníci požiadaní, aby hodnotili tváre cudzincov v rôznych úlohách a simulovaných hrách s dôverou. Opakovane sa ukázalo, že osoby s vysokým skóre v temnej triáde boli vnímané ako dôveryhodnejšie už len na základe ich fotografie.
Komentár redakcie: Psychológ Jason Walker z Adler University v Chicagu, ktorý sa zaoberá štúdiom temnej triády, pre Newsweek povedal: „Sme naprogramovaní spájať príťažlivosť s dôverou, čo je psychologická skratka známa ako halo efekt. To sa stáva dosť nebezpečné, keď sa to stretne s osobnosťami z 'temnej triády', ktoré to často vedia a využívajú vo svoj prospech. Títo jedinci sa budú prezentovať uhladene, sebavedomo a dokonca očarujúco. Majú zvládnuté umenie výkonu: vedia, ako vyzerať ako ideálny, vysoko výkonný spoluhráč alebo vizionársky líder, ale v skutočnosti si upevňujú moc a manipulujú s vnímaním ľudí.“
Psychopatia, charakterizovaná nedostatkom empatie a impulzívnosťou, by sa mohla zdať ako vlastnosť, ktorá dôveru odpudzuje. Avšak v praxi môžu byť jedinci s touto črtou vysoko očarujúci a spoločensky strategickí. Podobne, narcisti často vykazujú sebavedomie, šarm a uhladenú sebaprezentáciu, zatiaľ čo machiavelisti vynikajú v čítaní sociálnych signálov a manipulácii s vnímaním. Štúdia zistila, že tieto vlastnosti môžu jemne ovplyvňovať ich mimiku a vzhľad, čím zvyšujú ich príťažlivosť, najmä pri krátkych alebo povrchných stretnutiach.
„V krátkodobých kooperatívnych situáciách majú jedinci s vysokým skóre v temnej triáde tendenciu vzbudzovať väčšiu dôveru, čiastočne aj preto, že sú vnímaní ako atraktívnejší na základe ich čŕt tváre,“ uviedol vedúci autor štúdie, psychológ Qi Wu z Hunan Normal University v Číne.
Je zaujímavé, že ich tváre vyvolávajú väčšiu dôveru, aj keď sa zohľadnia ďalšie vlastnosti, ako je dominancia, extraverzia a príťažlivosť. To naznačuje, že črty tváre majú jedinečný vplyv na to, ako sú ľudia vnímaní ako dôveryhodní.