Súhlas s nežiaducim sexom: Fínska štúdia odhaľuje jeho dopady na psychiku

Výskum odhalil, že súhlas s nežiaducim sexom môže mať pozitívne aj negatívne dôsledky, pričom dôležitú úlohu zohráva motivácia a emocionálne zázemie.

Súhlas s nežiaducim sexom: Fínska štúdia odhaľuje jeho dopady na psychiku
Zdroj: psypost.org
Nová fínska štúdia analyzovala, ako vplýva súhlas so sexuálnou aktivitou bez vlastnej túžby na duševnú pohodu jedinca. Zistila, že motívácia a kontext hrajú kľúčovú úlohu.

Štúdia fínskych vedcov publikovaná v odbornom časopise Journal of Sex & Marital Therapy sa zamerala na skúmanie dôsledkov sexuálneho „splnenia povinnosti“, teda situácie, keď jedinec súhlasí so sexuálnou aktivitou bez toho, aby po nej v danom momente túžil. Tento jav, často motivovaný snahou vyhovieť partnerovi, udržať vzťah, vyhnúť sa konfliktu alebo naplniť vnímané povinnosti, sa líši od sexuálneho nátlaku, keďže prebieha dobrovoľne, hoci pod jemným tlakom.

Výskumníci zdôrazňujú, že hoci sa občasné sexuálne „vyhovenie“ nemusí prejaviť negatívne, opakované opakovanie môže viesť k zníženiu sexuálnej spokojnosti, emocionálnej pohody a dokonca k pocitom horkosti a odcudzenia. Cieľom štúdie bolo zistiť, ktoré faktory predpovedajú vnímané dôsledky takéhoto správania. Predpokladali, že pozitívne výsledky sa dostavia vtedy, ak sú jedinci motivovaní túžbou po zblížení, vyjadrení lásky alebo prežívaní potešenia. Naopak, negatívne dopady očakávali u osôb s neistými vzťahovými vzormi, históriou sexuálneho nátlaku, depresiami, úzkosťami a nízkou sexuálnou asertivitou.

Do štúdie bolo náhodne vybraných 30 000 obyvateľov Fínska vo veku 18 až 50 rokov, z ktorých dotazník vyplnilo 948 jedincov spĺňajúcich kritériá (partnerstvo a sexuálna aktivita s partnerom). Respondenti absolvovali štandardizované testy zamerané na vnímané dôsledky sexuálneho „vyhovenia“, motiváciu k sexu, sebaúčinnosť, sebaúctu, vzťahové väzby, symptómy depresie a úzkosti, sexuálnu tieseň, asertivitu, komunikáciu, dôveru a skúsenosti so sexuálnym nátlakom.

Komentár redakcie: Štúdia prináša dôležité poznatky o komplexnej problematike sexuálnej dynamiky vo vzťahoch. Poukazuje na to, že súhlas s nežiaducim sexom nie je vždy jednoznačne negatívny a že kľúčovú úlohu zohrávajú motivácie a kontext. Dôležité je však mať na pamäti, že štúdia bola realizovaná vo fínskom prostredí a jej výsledky nemožno bezhlavo prenášať na iné kultúrne kontexty.

Výsledky ukázali, že muži vykazovali vyššiu mieru sexuálnej sebaúčinnosti, sebaúcty a asertivity, silnejšie pozitívne motívy k sexu a vnímali pozitívnejšie dôsledky sexuálneho „vyhovenia“ ako ženy. Ženy naopak častejšie uvádzali úzkostné vzťahové väzby, skúsenosti so sexuálnym nátlakom a vyššiu mieru depresií a úzkostí.

Bez ohľadu na pohlavie, silné pozitívne motívy k sexu boli najsilnejším prediktorom pozitívnych dôsledkov, zatiaľ čo sexuálny nátlak a sexuálna tieseň najviac predpovedali negatívne dôsledky. U žien sa s negatívnymi dôsledkami spájali aj motívy k sexu založené na vyhýbaní sa, u mužov zase nízka dôvera k partnerke.

Autori štúdie zdôrazňujú, že zistenia môžu slúžiť ako usmernenie pre klinických odborníkov pracujúcich s pármi s rozdielnymi sexuálnymi túžbami. Je však dôležité brať do úvahy, že štúdia prebehla výlučne vo Fínsku a výsledky sa môžu v iných kultúrach líšiť.