Syndróm zlomeného srdca: U mužov končí častejšie smrťou, ukazuje štúdia

Nová štúdia analyzovala dáta z hospitalizácií v USA a potvrdila vyššiu úmrtnosť mužov pri tomto syndróme. Príčiny a liečba zostávajú predmetom výskumu.

Syndróm zlomeného srdca: U mužov končí častejšie smrťou, ukazuje štúdia
Zdroj: s-nbcnews.com
Traumatické udalosti môžu spustiť syndróm zlomeného srdca, známy aj ako takotsubo kardiomyopatia. Hoci sa častejšie vyskytuje u žien, muži naň umierajú viac ako dvakrát častejšie.

Syndróm zlomeného srdca, odborne nazývaný takotsubo kardiomyopatia, sa prejavuje bolesťou na hrudníku a dýchavičnosťou po silnom fyzickom alebo psychickom strese. V dôsledku návalu stresových hormónov sa srdce nedokáže správne sťahovať. Väčšina pacientov sa zotaví, no u malej časti dochádza k zlyhaniu srdca.

Štúdia publikovaná v Journal of the American Heart Association analyzovala údaje takmer 200 000 dospelých hospitalizovaných v USA so syndrómom zlomeného srdca v rokoch 2016 až 2020. Zistilo sa, že úmrtnosť mužov dosiahla 11%, zatiaľ čo u žien to bolo približne 5%. Tento fakt potvrdzujú aj predchádzajúce výskumy.

Lekári poukazujú na možné rozdiely v spúšťačoch syndrómu u mužov a žien. U mužov je to častejšie fyzický stres (operácia, mŕtvica), zatiaľ čo u žien prevláda emocionálny stres (strata zamestnania, úmrtie blízkeho). "Muži sú možno viac ohrození smrťou, pretože sú menej náchylní na vznik syndrómu. Vyžaduje si to teda nebezpečnejší spúšťač," hovorí kardiológ Ilan Wittstein.

Komentár redakcie: Je dôležité si uvedomiť, že bolesť na hrudníku nie je vždy len stres. Rozlíšiť syndróm zlomeného srdca od infarktu je možné len v nemocnici. Preto pri akýchkoľvek príznakoch neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc.

Vedúci autor štúdie, Dr. Mohammad Movahed, upozorňuje, že muži môžu mať sťažené zotavovanie kvôli menšej sociálnej podpore pri zvládaní stresu. Vedci však stále hľadajú odpovede na otázky, čo presne syndróm spúšťa a prečo niektorí pacienti zomierajú.

Diagnostika syndrómu zahŕňa vylúčenie blokovanej artérie typickej pre infarkt a potvrdenie balónovitého rozšírenia časti srdcového svalu. Často sa objaví aj predchádzajúca stresová udalosť. Avšak, ako tvrdí Dr. Wittstein, samotný stres nemusí byť vždy dostatočný spúšťač a niektorí pacienti môžu mať vrodenú predispozíciu. Výskumy naznačujú, že stresové hormóny môžu zúžiť drobné cievy okolo srdca, čím znížia prietok krvi. Ohrození sú tak napríklad ľudia s vysokým krvným tlakom alebo cholesterolom. Rizikovou skupinou sú aj ženy po menopauze, kvôli poklesu estrogénu.

Liečba syndrómu je komplikovaná a zameriava sa na zmiernenie stresu a stabilizáciu srdcovej činnosti pomocou bežných liekov na srdce. Dr. Movahed zdôrazňuje, že súčasné liečebné postupy zatiaľ nedokážu znížiť komplikácie alebo úmrtnosť. Kardiológovia preto radia, aby pacienti s bolesťou na hrudníku alebo dýchavičnosťou neváhali a vyhľadali lekársku pomoc.