Tiananmen nezabudnutý: USA a Taiwan pripomínajú 36. výročie masakry

Spojené štáty a Taiwan si pripomínajú 36. výročie masakry na Námestí nebeského pokoja, pričom zdôrazňujú dôležitosť nezabudnutia na túto tragickú udalosť a obete komunistického režimu. Čína sa pokúša potlačiť spomienky na protesty a ich krvavé potlačenie.

Tiananmen nezabudnutý: USA a Taiwan pripomínajú 36. výročie masakry
Zdroj: co.uk
Svet nikdy nezabudne na masakru na Námestí nebeského pokoja, zdôrazňujú predstavitelia USA a Taiwanu pri príležitosti 36. výročia zásahu čínskej armády. Peking sa naďalej snaží vymazať túto udalosť z pamäti.

Pri príležitosti 36. výročia masakry na Námestí nebeského pokoja (Tiananmen) vyjadrili predstavitelia Spojených štátov a Taiwanu svoj nesúhlas s pokusmi čínskej vlády o vymazanie tejto udalosti z pamäti. Aktivisti odhadujú, že pri zásahu čínskej armády 4. júna 1989 zahynuli stovky, možno až tisíce ľudí.

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vo svojom vyhlásení uviedol: "Dnes si pripomíname odvahu čínskych občanov, ktorí boli zabití pri presadzovaní svojich základných slobôd, ako aj tých, ktorí naďalej trpia prenasledovaním pri hľadaní spravodlivosti za udalosti zo 4. júna 1989." Dodal, že "ČKS (Čínska komunistická strana) sa aktívne snaží cenzurovať fakty, ale svet nikdy nezabudne."

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Jian reagoval na Rubiovove vyjadrenia slovami: "Chybné vyhlásenia zo strany USA зловоля históriu, zámerne útočia na politický systém a rozvojovú cestu Číny a vážne zasahujú do vnútorných záležitostí Číny."

Komentár redakcie: Pripomínanie masakry na Námestí nebeského pokoja má zásadný význam pre udržanie historickej pamäti a podporu tých, ktorí bojujú za slobodu a demokraciu v Číne. Snahy o cenzúru a potlačenie spomienok na túto udalosť sú alarmujúce a vyžadujú si neustálu medzinárodnú pozornosť.

Taiwanský prezident Lai Ching-te ocenil odvahu demonštrantov na Námestí nebeského pokoja. "Autoritárske vlády sa často rozhodnú umlčať a zabudnúť na históriu, zatiaľ čo demokratické spoločnosti sa rozhodnú uchovať pravdu a odmietajú zabudnúť na tých, ktorí obetovali svoje životy – a svoje sny – pre ideu ľudských práv," povedal.

Pred masakrou v roku 1989 sa demonštranti zhromažďovali na námestí niekoľko týždňov, aby žiadali demokratické reformy. Študentské hnutie pritiahlo pozornosť celého sveta, ktorá sa zmenila na hrôzu, keď do námestia vtrhli tanky, aby demonštrantov rozohnali. Viacerí demonštranti boli zabití aj pri menšej demonštrácii v Chengdu.

Dátum 4. júna zostáva v Číne jedným z najprísnejších tabu a čínska vláda využíva rozsiahle a čoraz sofistikovanejšie prostriedky na cenzúru akejkoľvek diskusie alebo uznania tejto udalosti v Číne. Internetoví cenzori odstraňujú aj tie najmenej zjavné odkazy na tento dátum z online priestorov a aktivisti v Číne sú často pod zvýšeným dohľadom alebo posielaní na nútené "dovolenky" mimo Pekingu.

Nová štúdia organizácie Article 19 poukazuje na to, že citlivé dátumy, ako je 4. jún, vedú k zvýšenému cezhraničnému útlaku kritikov čínskej vlády v zahraničí. Správa uvádza, že čínska vláda "sa zapojila do systematickej medzinárodnej kampane cezhraničného útlaku zameranej na protestujúcich kritických voči Čínskej komunistickej strane", pričom najviac sú postihnutí Ujguri, Tibeťania a obyvatelia Hongkongu.

Po potlačení spomienkových podujatí v Číne sa zdá, že agenti naklonení ČKS sa zameriavajú na spomienkové podujatia v iných častiach sveta. V roku 2022 bola v Taipei zničená replika sochy známej ako Pilier hanby, ktorú vytvoril dánsky umelec Jens Galschiøt na pamiatku obetí masakry z roku 1989.