Topenie ľadovcov: Aj mierne prekročenie oteplenia prinesie nenávratné zmeny na stáročia
Výskum poukazuje na to, že aj po stabilizovaní teploty Zeme zostane topenie ľadovcov pokračovať a ovplyvní zásobovanie vodou v mnohých oblastiach sveta na celé generácie.

Nová štúdia modeluje budúcnosť horských ľadovcov a ich vplyv na vodné zdroje. Aj krátkodobé prekročenie cieľa oteplenia o 1,5 °C bude mať dlhodobé a rozsiahle dôsledky.
Vedci využili rozsiahly modelovací systém OGGM na simuláciu zmien hmotnosti a odtoku viac ako 200 000 horských ľadovcov. Model bol kalibrovaný pomocou údajov o meraniach hmotnostnej bilancie jednotlivých ľadovcov a zohľadňoval rôzne scenáre vývoja klímy od stabilizácie teploty po jej dočasné prekročenie. Simulácie pokrývali obdobie rokov 2000 až 2500 a zohľadňovali aj potenciálny vplyv na hladinu svetových morí.
Modelovanie vychádzalo z klimatických dát W5E5v2.0 pre roky 2000-2019 a z projekcií modelu GFDL-ESM2M pre obdobie 2020-2500. Tieto projekcie boli následne upravené, aby zodpovedali obdobiu 1980-2019. Výsledky štúdie sa zameriavajú na tie ľadovce, pri ktorých model fungoval spoľahlivo vo všetkých testovaných scenároch. Odtok vody z ľadovcov bol odhadnutý ako súčet topenia ľadu a tekutých zrážok. Na určenie poklesu odtoku vedci porovnávali priemerné ročné a sezónne hodnoty z rôznych scenárov s referenčným obdobím a scenárom stabilizácie.
Pre analýzu boli ľadovce rozdelené do 19 regiónov a odtok vody bol agregovaný do 60 hlavných povodí riek. Klimatické charakteristiky boli vypočítané pomocou váženého priemeru na základe plochy ľadovcov. Pomocou k-means clusteringu boli identifikované regióny s podobnou reakciou na scenár prekročenia teploty v porovnaní so scenárom stabilizácie.
Komentár redakcie: Modelovanie ukazuje, že aj keby sa podarilo stabilizovať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 °C, už dosiahnuté oteplenie povedie k výraznému úbytku ľadovcov. Krátkodobé prekročenie tejto hranice bude mať za následok ešte väčšie a dlhodobé straty, ktoré ovplyvnia dostupnosť vody v mnohých regiónoch sveta. Diskusia o klimatických zmenách by sa mala zamerať aj na adaptáciu na tieto už nevyhnutné zmeny.
Štúdia tiež realizovala idealizované experimenty na vybraných ľadovcoch v rôznych regiónoch, aby lepšie pochopila regionálne rozdiely v reakciách na stabilizáciu a prekročenie teploty. V týchto experimentoch boli simulované rôzne scenáre teplotných zmien a ich vplyv na hmotnosť a odtok ľadovcov.