Traumatické detstvo zanecháva trvalé následky na zdraví, potvrdzuje výskum

Štúdia potvrdzuje, že nepriaznivé detské skúsenosti majú dlhodobý dopad na zdravie, najmä u Afroameričanov.

Traumatické detstvo zanecháva trvalé následky na zdraví, potvrdzuje výskum
Zdroj: uga.edu
Nové poznatky z University of Georgia odhaľujú, že negatívne zážitky v detstve môžu viesť k celoživotným fyzickým a psychickým problémom.

Nepriaznivé zážitky a prostredie v detstve môžu spustiť reťazovú reakciu psychických a fyzických zdravotných problémov v neskoršom živote, naznačuje nový výskum z University of Georgia. Štúdia naznačuje, že vyrastanie v negatívnych podmienkach a v nebezpečných komunitách počas ranej adolescencie môže ovplyvniť celý život, a to najmä u Afroameričanov.

"Veci, ktoré sa vám stanú v detstve – od toho, ako ste vychovávaní, až po prostredie, v ktorom sa nachádzate – môžu viesť k dlhodobým problémom," uviedla Sierra Carter, spoluautorka štúdie a nová zástupkyňa riaditeľa Centra pre výskum rodiny na UGA.

Výskumníci sa opierali o údaje zo štúdie Family and Community Health Study, ktorú vedie UGA. Táto štúdia, ktorá sa začala v roku 1996, sleduje viac ako 800 rodín, z ktorých všetky mali na začiatku štúdie piataka. Výskumníci s účastníkmi opakovane robili rozhovory každé dva až tri roky. Súčasná štúdia zistila, že už od 10 rokov boli deti schopné registrovať, kedy je ich prostredie a zaobchádzanie s nimi nebezpečné.

Komentár redakcie: Výskum poukazuje na dôležitosť včasných intervencií a podpory pre deti, ktoré zažívajú nepriaznivé podmienky, s cieľom zmierniť negatívne dopady na ich zdravie v budúcnosti. Potvrdzuje, že trauma má vplyv nielen na psychiku, ale aj fyzické zdravie.

Nebezpečné komunitné prostredie ovplyvnilo nielen správanie detí, ale aj vytvorilo fyzickú, zápalovú reakciu v ich centrálnom nervovom systéme. Neskôr v mladej dospelosti sa tieto stresory na tele i mysli prejavili ako skoršie a častejšie užívanie návykových látok ako spôsob samoliečby. Nadmerná konzumácia alkoholu časom vytvorila merateľné zdravotné komplikácie v dospelosti u účastníkov štúdie. Tí, ktorí uvádzali, že v mladosti veľa pili, mali vyššie riziko srdcových problémov v staršom veku. Okrem toho mali títo 29-roční horšie výsledky starnutia v dôsledku tohto pitia, čo znamená možnú kratšiu dĺžku života a rýchlejšie príznaky starnutia v rôznych telesných systémoch. Tento vplyv alkoholu na starnutie bol obzvlášť výrazný u žien.

Dôsledky nepriaznivého detstva boli umocnené u Afroameričanov, a to najmä v dôsledku dodatočných účinkov diskriminácie v detstve.

"Vystavenie rasovej diskriminácii vás vystavuje riziku skorého užívania alkoholu, čo vás potom vystavuje riziku neskoršieho užívania alkoholu a iných ochorení," povedala Carter.

Černošskí účastníci, ktorí zažili rasizmus v ranom veku, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú nadmerne piť alkohol a zažijú srdcové problémy a rýchlejšie starnutie vzhľadu a telesných funkcií. Vedci zdôrazňujú, že investície do detí a budovanie silných a bezpečných komunít majú dlhodobý prínos, ktorý sa prejaví až do dospelosti.