Trump hlási: Americké údery "úplne zničili" iránske jadrové lokality
Trump tvrdí, že bombardéry s technológiou stealth zasiahli lokality vo Fordowe, Natanz a Isfaháne. Iránska jadrová agentúra potvrdzuje útoky, ale tvrdí, že práca nebude zastavená. Irán uviedol, že v dôsledku útokov "žiadne známky kontaminácie". Izraelský vzdušný priestor bol uzavretý pre prílety a o

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty "úplne a plne zničili" iránske jadrové lokality. K akcii došlo v čase, keď Izrael a Irán vedú už viac ako týždeň letecké boje.
Spojené štáty vojensky zasiahli tri lokality v Iráne v nedeľu skoro ráno, čím sa priamo zapojili do izraelskej vojny zameranej na zničenie iránskeho jadrového programu. Ide o riskantný krok s cieľom oslabiť dlhodobého nepriateľa uprostred hrozieb Teheránu odvetnými opatreniami, ktoré by mohli vyvolať rozsiahlejší regionálny konflikt.
Prezident Donald Trump v prejave k národu z Bieleho domu vyhlásil, že kľúčové iránske jadrové lokality boli "úplne a plne zničené". Zároveň varoval Teherán pred vykonaním odvetných útokov proti Spojeným štátom a povedal, že Irán má na výber medzi "mierom alebo tragédiou".
Iránska jadrová agentúra potvrdila, že útoky zasiahli atómové lokality Fordow, Isfahán a Natanz, ale trvala na tom, že jej práca nebude zastavená.
Komentár redakcie: Komentáre na sociálnych sieťach naznačujú šok a obavy z eskalácie. Používatelia poukazujú na nasadenie bombardérov B-2 ako indikátor závažnosti situácie a zdôrazňujú potenciálne rozsiahle dôsledky pre stabilitu regiónu a globálnu bezpečnosť.
Irán uviedol, že po amerických leteckých útokoch na zariadenia "neexistujú žiadne známky kontaminácie" v jeho jadrových lokalitách. Iránske štátne médiá citovali národné centrum pre jadrovú bezpečnosť, ktoré vydalo vyhlásenie, že jeho detektory radiácie nezaznamenali žiadne rádioaktívne uvoľňovanie po útokoch.
Rozhodnutie o priamom zapojení USA prichádza po viac ako týždni útokov Izraela na Irán, ktoré sa presunuli k systematickej likvidácii iránskej protileteckej obrany a útočných raketových kapacít, pričom poškodili jeho zariadenia na obohacovanie jadrového paliva.
Americkí a izraelskí predstavitelia uviedli, že americké bombardéry s technológiou stealth a 30 000-kilogramová bomba na ničenie bunkrov, ktorú dokážu prepraviť len oni, ponúkajú najlepšiu šancu na zničenie silne opevnených lokalít spojených s iránskym jadrovým programom, ktoré sú pochované hlboko pod zemou.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pochválil Trumpovo rozhodnutie zaútočiť vo videoposolstve adresovanom americkému prezidentovi.
Izraelský úrad pre letiská v nedeľu oznámil, že v dôsledku amerických útokov na iránske jadrové lokality uzatvára vzdušný priestor krajiny pre prílety aj odlety. Nepovedal, na ako dlho.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Antonio Guterres označil americké útoky na Irán za "nebezpečnú eskaláciu v regióne, ktorý je už na hrane", a dodal, že na súčasný konflikt "neexistuje vojenské riešenie".
Medzitým iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí varoval Spojené štáty, že útoky na islamskú republiku "budú mať za následok nenapraviteľné škody". A hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmail Baghaei vyhlásil, že "akýkoľvek americký zásah by bol receptom na rozsiahlu vojnu v regióne".