Trump hrozí Rusku clami pre spojenectvo s BRICS. Zhoršujú sa vzťahy s Putinom?
Trumpova administratíva zvažuje ekonomické kroky voči krajinám BRICS, čo by mohlo signalizovať zmenu v prístupe k Rusku a globálnemu obchodu.

Donald Trump pohrozil uvalením 10-percentného cla na krajiny spojené so skupinou BRICS, vrátane Ruska. Tento krok by mohol predstavovať ekonomický úder pre ruského prezidenta Vladimira Putina.
Blok BRICS, ktorý okrem Ruska zahŕňa aj Brazíliu, Indiu, Čínu, Južnú Afriku a ďalších päť rozvíjajúcich sa ekonomík, počas summitu odsúdil Trumpove „nerozlišujúce“ dovozné clá a izraelsko-americké útoky na Irán. Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social uviedol, že „každá krajina, ktorá sa stotožňuje s protiamerickou politikou BRICS, bude zaťažená DODATOČNÝM 10-percentným clom“ a dodal: „V tejto politike nebudú žiadne výnimky.“
V apríli bolo Rusko jednou z mála krajín, ktoré neboli zasiahnuté clami, keď Trump ohlásil „recipročné“ dane na medzinárodný dovoz do USA, čo malo podľa neho posilniť americkú ekonomiku. Sankcie znížili obchod medzi Ruskom a USA o viac ako 90 percent, z 35 miliárd dolárov v roku 2021 na 3,5 miliardy dolárov v roku 2024. Niektorí komentátori však tvrdili, že toto vynechanie bolo znakom toho, že Trump uprednostňuje svoj vzťah s Putinom pred vzťahmi s americkými spojencami. Trumpova hrozba voči BRICS, ktorá sa rozšírila o Indonéziu, Irán, Egypt, Etiópiu a Spojené arabské emiráty, by mohla signalizovať tvrdší postoj voči Rusku.
Trump uviedol, že USA začnú v pondelok zasielať listy o clách ďalším krajinám. Zároveň varoval pred ďalšími poplatkami pre štáty BRICS. Jeho príspevok na Truth Social nasledoval po vyhlásení BRICS, ktoré nemenovalo Trumpa, ale odsúdilo jeho clá a útoky na iránske jadrové zariadenia. Skupina vo vyhlásení uviedla, že má „vážne obavy“ z ciel, ktoré sú v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie a predstavujú hrozbu pre globálny obchod a dodávateľské reťazce. BRICS tiež kritizoval rozhodnutie NATO zvýšiť výdavky na obranu na 5 percent hrubého domáceho produktu do roku 2035, čo nasledovalo po Trumpovom tlaku na Európu, aby platila väčší podiel do aliancie. Trump reagoval, že každá krajina, ktorá sa stotožňuje s „protiamerickou politikou“ BRICS, bude čeliť dodatočnému 10-percentnému poplatku. Richard Gardiner, hlavný analytik spoločnosti S-RM, pre Newsweek uviedol, že hoci je hrozba 10-percentného cla menej alarmujúca ako 100-percentné clo, ktorým sa Trump vyhrážal v roku 2024, zostáva pre členov BRICS významným problémom, najmä pre tie s najvyššou obchodnou expozíciou v USA, ako sú Čína a India. Dodal, že clá môžu narušiť konkurencieschopnosť exportu, narušiť dodávateľské reťazce a utlmiť vyhliadky na rast. Kvôli existujúcim sankciám USA voči Rusku je nepravdepodobné, že by clá mali významný priamy dopad na ruskú ekonomiku. Akékoľvek súvisiace globálne hospodárske spomalenie v dôsledku týchto a ďalších ciel by však malo nepriamy dopad na Rusko, najmä prostredníctvom nižších cien ropy a zníženého dopytu po jeho kľúčových vývozoch. „To by mohlo zhoršiť fiškálne tlaky, rozšíriť rozpočtový deficit a zintenzívniť inflačné riziká, ktorým už ruská ekonomika čelí,“ dodal.
Komentár redakcie: Trumpove vyhrážky clami voči krajinám spojeným s BRICS vyvolávajú otázky o budúcnosti globálneho obchodu a americko-ruských vzťahov. Zatiaľ čo priamy dopad na ruskú ekonomiku môže byť obmedzený kvôli existujúcim sankciám, širšie ekonomické dôsledky by mohli mať pre Rusko negatívne následky.