Trumpov plán pre Ukrajinu prekvapil Európu: Chýbajú detaily a koordinácia
Trumpov návrh, aby krajiny NATO darovali Ukrajine systémy Patriot a USA im predali nové náhrady, vyvolal v Európe rozpaky a nejasnosti.

Oznámenie Donalda Trumpa o zbraňovej pomoci pre Ukrajinu zaskočilo európskych spojencov. Mnohí diplomati tvrdia, že neboli vopred informovaní, čo vyvoláva otázky a frustráciu.
Nedávno ohlásený zbraňový balík Donalda Trumpa pre Ukrajinu vyvolal v Európe prekvapenie a zmätok. Diplomati z viacerých krajín tvrdia, že ich nikto vopred nekontaktoval ani neinformoval o detailoch plánu, čo vedie k nespokojnosti medzi kľúčovými partnermi v NATO.
Trumpov návrh spočíva v tom, že členské štáty NATO darujú Ukrajine protiraketové systémy Patriot, zatiaľ čo USA im predajú novšie verzie. Počas spoločného vystúpenia s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem Trump vyhlásil, že niektoré systémy by mohli byť dodané na Ukrajinu „v priebehu niekoľkých dní“.
Podľa zdrojov z Reuters sa však zdá, že plán bol narýchlo pripravený a ohlásený bez predchádzajúcej komunikácie s dotknutými krajinami. Rutte síce vymenoval šesť krajín – Fínsko, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Holandsko a Kanadu – ako potenciálnych účastníkov schémy, no zdroje z ambasád dvoch z týchto štátov uviedli, že sa o pláne dozvedeli až počas jeho verejného oznámenia. Aj blízki spojenci USA dostávali informácie za pochodu.
Komentár redakcie: Napriek Trumpovej prezentácii iniciatívy ako prelomovej, mnohí európski predstavitelia tvrdia, že absencia predchádzajúcich konzultácií spôsobila, že sa spojenci snažia zistiť, čo sa bude diať ďalej.
"Mám pocit, že nikto nebol vopred informovaný o presných detailoch," uviedol jeden z európskych ambasádorov. "Mám podozrenie, že aj v rámci administratívy si len teraz začínajú ujasňovať, čo to bude znamenať v praxi."
Napriek počiatočným nejasnostiam dánsky minister zahraničných vecí Lars Lokke Rasmussen vyjadril ochotu Dánska zúčastniť sa na iniciatíve. Stále však nie je jasné, akým spôsobom sa krajiny budú môcť zapojiť. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Tammy Bruce odmietla poskytnúť konkrétne informácie o tom, ktoré krajiny sa už formálne zaviazali k účasti.
Medzi krajiny, ktoré by potenciálne mohli darovať systémy Patriot Ukrajine, patria Nemecko, Grécko, Holandsko a Španielsko, a to buď preto, že majú k dispozícii viacero systémov, alebo preto, že ich vnímaná úroveň ohrozenia je relatívne nízka. Francúzsko a Taliansko sa údajne rozhodli do iniciatívy nezapojiť s odôvodnením, že musia uprednostniť domáce výdavky na obranu.
Severoeurópsky ambasádor zdôraznil, že zatiaľ neboli potvrdené žiadne formálne záväzky a zostávajú nezodpovedané kľúčové otázky – ktoré krajiny prispejú systémami Patriot, kedy budú dodané a ako bude celá iniciatíva koordinovaná.