Údajne zničenie iránskych jadrových cieľov? Spravodajská služba USA naznačuje obmedzený dosah útokov

Správa DIA hovorí o obmedzenom dosahu útokov na iránsky jadrový program, čo je v rozpore s vyhláseniami prezidenta Trumpa o "úplnom zničení". Biely dom správu spochybňuje, ale experti zdôrazňujú, že program pravdepodobne nebol ukončený.

Údajne zničenie iránskych jadrových cieľov? Spravodajská služba USA naznačuje obmedzený dosah útokov
Zdroj: cnn.com
Podľa predbežného hodnotenia amerických spravodajských služieb, nedávne vojenské údery USA na iránske jadrové zariadenia nemusia znamenať ich úplné zničenie. Odhady naznačujú iba niekoľkomesačné oneskorenie iránskeho jadrového programu.

Podľa siedmich osôb oboznámených s predbežným hodnotením americkej spravodajskej služby, vojenské údery USA na tri iránske jadrové zariadenia minulý víkend nezničili kľúčové komponenty jadrového programu krajiny a pravdepodobne ho len posunuli o niekoľko mesiacov. Hodnotenie vypracovala Defense Intelligence Agency (DIA), spravodajská zložka Pentagónu, na základe posúdenia škôd spôsobených bojom, ktoré uskutočnilo Centrálne veliteľstvo USA po útokoch.

Analýza poškodenia zariadení a vplyvu útokov na iránske jadrové ambície stále prebieha a môže sa zmeniť s pribúdajúcimi informáciami. Predbežné zistenia však odporujú opakovaným tvrdeniam prezidenta Donalda Trumpa, že údery "úplne a totálne zničili" iránske zariadenia na obohacovanie jadrového materiálu. Minister obrany Pete Hegseth sa v nedeľu tiež vyjadril, že iránske jadrové ambície "boli zničené".

Podľa dvoch osôb oboznámených s hodnotením neboli zničené iránske zásoby obohateného uránu. Jedna z osôb uviedla, že centrifúgy sú z veľkej časti "nepoškodené". Iný zdroj uviedol, že spravodajské služby odhadujú, že obohatený urán bol zo zariadení presunutý pred útokmi USA. "Hodnotenie DIA teda hovorí, že USA ich zdržali možno o niekoľko mesiacov, maximálne," dodala táto osoba.

Komentár redakcie: Zatiaľ čo administratíva prezidenta Trumpa prezentuje údery na iránske jadrové zariadenia ako totálny úspech, spravodajské informácie naznačujú, že dosah bol obmedzený. Rozdiel v hodnotení vyvoláva otázky o realite a efektivite vojenských operácií, ako aj o dôveryhodnosti spravodajských informácií.

Biely dom potvrdil existenciu hodnotenia, ale vyjadril s ním nesúhlas. Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová v stanovisku pre CNN uviedla: "Toto údajné hodnotenie je úplne nesprávne a bolo klasifikované ako 'prísne tajné', ale aj tak ho anonymný, nízko postavený lúzer zo spravodajskej komunity vyniesol do CNN. Vynášanie tohto údajného hodnotenia je jasným pokusom o zneváženie prezidenta Trumpa a diskreditáciu statočných stíhacích pilotov, ktorí uskutočnili dokonale vykonanú misiu na zničenie iránskeho jadrového programu. Každý vie, čo sa stane, keď dokonale zhodíte štrnásť 30 000-librových bômb na ich ciele: totálne zničenie."

Trump, ktorý sa tento týždeň zúčastňuje na summite NATO v Holandsku, reagoval na správu CNN v príspevku na Truth Social: "Jeden z najúspešnejších vojenských úderov v histórii," napísal Trump v príspevku veľkými písmenami a dodal: "Jadrové lokality v Iráne sú úplne zničené!"

Americká armáda uviedla, že operácia prebehla podľa plánu a že išlo o "ohromný úspech". Je príliš skoro na to, aby USA mali komplexný obraz o vplyve útokov, a žiadny zo zdrojov neopísal, ako sa hodnotenie DIA porovnáva s názormi iných agentúr v spravodajskej komunite. USA pokračujú v zbieraní spravodajských informácií, a to aj z Iránu, keď hodnotia škody.

Izrael uskutočňoval útoky na iránske jadrové zariadenia už niekoľko dní pred vojenskou operáciou USA, ale tvrdil, že na dokončenie práce potrebuje americké 30 000-librové bomby na ničenie bunkrov. Hoci americké bombardéry B-2 zhodili viac ako tucet týchto bômb na dve jadrové zariadenia, závod na obohacovanie paliva Fordow a komplex na obohacovanie Natanz, bomby podľa ľudí oboznámených s hodnotením úplne nezlikvidovali centrifúgy a vysoko obohatený urán v týchto zariadeniach.

Vplyv na všetky tri lokality - Fordow, Natanz a Isfahan - sa namiesto toho obmedzil najmä na nadzemné konštrukcie, ktoré boli vážne poškodené, uviedli zdroje. Patrí sem energetická infraštruktúra lokalít a niektoré nadzemné zariadenia používané na premenu uránu na kov na výrobu bômb.

Izraelské hodnotenie vplyvu útokov USA tiež zistilo menšie škody na Fordowe, než sa očakávalo. Izraelskí predstavitelia sa však domnievajú, že kombinácia vojenskej akcie USA a Izraela na viacerých jadrových lokalitách posunula iránsky jadrový program o dva roky, za predpokladu, že ho budú môcť obnoviť bez prekážok, čo Izrael nedovolí. Izrael však ešte pred vojenskou operáciou USA verejne uviedol, že iránsky program bol posunutý o dva roky.

Hegseth pre CNN tiež povedal: "Na základe všetkého, čo sme videli - a ja som videl všetko - naša bombardovacia kampaň zničila schopnosť Iránu vytvárať jadrové zbrane. Naše masívne bomby zasiahli presne správne miesto na každom cieli a fungovali perfektne. Vplyv týchto bômb je pochovaný pod horou trosiek v Iráne; takže každý, kto hovorí, že bomby neboli zničujúce, sa len snaží podkopať prezidenta a úspešnú misiu."

V utorok ráno Trump zopakoval svoje presvedčenie, že škody spôsobené útokmi boli značné. "Myslím, že to bolo úplne zničené," povedal a dodal: "Tí piloti zasiahli svoje ciele. Tie ciele boli zničené a pilotom by sa mala priznať zásluha."

Na otázku, či je možné, že Irán obnoví svoj jadrový program, Trump odpovedal: "To miesto je pod skalou. To miesto je zničené."

Hoci Trump a Hegseth boli o úspechu útokov presvedčení, predseda Zboru náčelníkov štábov Dan Caine v nedeľu povedal, že hoci hodnotenie škôd stále prebieha, bolo by "príliš skoro" na to, aby sa vyjadril, či si Irán stále zachováva niektoré jadrové kapacity.

Republikánsky poslanec Michael McCaul, emeritný predseda Výboru pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov, nezopakoval Trumpove tvrdenia, že iránsky program bol "zničený", keď ho v utorok CNN tlačila.

"Bol som v minulosti informovaný o tomto pláne a nikdy nemal úplne zničiť jadrové zariadenia, ale skôr spôsobiť značné škody," povedal McCaul pre CNN s odvolaním sa na plány americkej armády na útok na iránske jadrové zariadenia. "Ale vždy sa vedelo, že ide o dočasné zdržanie."

Jeffrey Lewis, expert na zbrane a profesor na Middlebury Institute of International Studies, ktorý pozorne preskúmal komerčné satelitné snímky miest útokov, súhlasil s hodnotením, že útoky zrejme neukončili iránsky jadrový program.

"K prímeriu došlo bez toho, aby Izrael alebo Spojené štáty boli schopné zničiť niekoľko kľúčových podzemných jadrových zariadení, vrátane tých v blízkosti Natanzu, Isfahanu a Parchinu," povedal Lewis s odvolaním sa na prímerie medzi Izraelom a Iránom, ktoré Trump ohlásil v pondelok. Parchin je samostatný jadrový komplex v blízkosti Teheránu.

"Tieto zariadenia by mohli slúžiť ako základ pre rýchlu obnovu iránskeho jadrového programu."

Skôr v utorok boli zrušené neverejné brífingy pre Snemovňu aj Senát o operácii.

Brífing pre celý Senát bol presunutý na štvrtok, uviedli dva zdroje oboznámené s touto záležitosťou.

Dva samostatné zdroje oboznámené s touto záležitosťou pre CNN uviedli, že brífing pre všetkých zákonodarcov Snemovne bol tiež odložený. Bezprostredne nebolo jasné, prečo bol odložený alebo kedy bude preložený.

Demokratický poslanec Pat Ryan z New Yorku v utorok na X uviedol, že "Trump práve zrušil neverejný brífing Snemovne o útokoch na Irán bez akéhokoľvek vysvetlenia. Skutočný dôvod? Tvrdí, že zničil 'všetky jadrové zariadenia a kapacity'; jeho tím vie, že nemôžu podporiť jeho chvastúnstvo a kecy."

Ako CNN uviedla, dlho sa objavovali otázky, či budú americké bomby na ničenie bunkrov, známe ako Massive Ordnance Penetrators, schopné úplne zničiť vysoko opevnené iránske jadrové lokality, ktoré sú pochované hlboko pod zemou - najmä vo Fordowe a Isfahane, najväčšom iránskom komplexe jadrového výskumu.

Je pozoruhodné, že USA zasiahli Isfahan raketami Tomahawk odpálenými z ponorky namiesto bomby na ničenie bunkrov. Dôvodom bolo pochopenie, že bomba pravdepodobne úspešne neprenikne do nižších úrovní Isfahanu, ktoré sú pochované ešte hlbšie ako Fordow, uviedol jeden zo zdrojov.

Americkí predstavitelia sa domnievajú, že Irán má aj tajné jadrové zariadenia, ktoré neboli cieľom útoku a zostávajú funkčné, uviedli dva zdroje oboznámené s touto záležitosťou.