Úder ukrajinských dronov zasiahol strategické bombardéry: SBU hlási miliardové škody
Podľa SBU bola vďaka operácii „Pavúčia sieť“ vyradená z prevádzky viac ako tretina ruských bombardérov schopných niesť riadené strely. Akcia bola plánovaná viac ako rok a pol.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) sa prihlásila k rozsiahlej operácii s použitím dronov, ktorá mala výrazne poškodiť ruské strategické letectvo. Odhadované škody dosahujú miliardy dolárov.
SBU uviedla, že útok dronom „Pavúčia sieť“ z 1. júna spôsobil škody za približne 7 miliárd dolárov a vyradil 34 % bombardérov s riadenými strelami na kľúčových ruských leteckých základniach. Agentúra prisľúbila, že ďalšie podrobnosti o operácii budú zverejnené neskôr.
„Mysleli ste si, že Ukrajina je ľahká korisť? Ukrajina je výnimočná. Ukrajina je jedinečná. Všetky dejinné valce sa cez ňu prehnali. Vydržala každú skúšku. Je prekalená na najvyššiu mieru. V dnešnom svete je jej hodnota nevyčísliteľná,“ citovala SBU slová ukrajinskej poetky Liny Kostenko. Zároveň sľúbila pokračovať vo vytláčaní ruských síl z ukrajinského územia.
„Budeme ich (Rusko) zasahovať na mori, vo vzduchu aj na zemi. A ak bude treba, dostaneme ich aj spod zeme,“ vyhlásila SBU. Cieľom operácie boli lietadlá používané pri častých útokoch na ukrajinské mestá. Podľa zdroja z SBU pre Kyiv Independent boli drony FPV tajne prepravené hlboko na ruské územie a ukryté v nákladných autách. Následne boli použité proti štyrom významným leteckým základniam.
Komentár redakcie: Úspešnosť operácie SBU poukazuje na rastúce schopnosti Ukrajiny zasahovať ciele hlboko v Rusku a narúšať tak jeho vojenskú infraštruktúru. Dopad na ruské letectvo a schopnosť viesť útoky riadenými strelami môže byť významný.
Medzi zasiahnutými základňami bola aj letecká základňa Belaja v Irkutskej oblasti, vzdialená viac ako 4 000 kilometrov od Ukrajiny. Ďalšími cieľmi boli letecká základňa Olenja v Murmanskej oblasti, Ďagilevo v Rjazanskej oblasti a Ivanovo v Ivanovskej oblasti. Zásah malo utrpieť viac ako 40 lietadiel, vrátane A-50, Tu-95 a Tu-22 M3.
Bombardér Tu-95 je stroj zo sovietskej éry, ktorý prvýkrát vzlietol v roku 1952. Pôvodne bol určený na prenos jadrových bômb, neskôr bol upravený na odpaľovanie riadených striel. Každé lietadlo môže niesť 16 riadených striel typu Ch-55/Ch-555 alebo novšie Ch-101 a Ch-102. Rusko v posledných týždňoch zintenzívnilo útoky na Ukrajinu, a to aj počas prebiehajúcich rokovaní o prímerí podporovaných Spojenými štátmi. 26. mája ruské sily podnikli najrozsiahlejší dronový útok od začiatku rozsiahlej vojny, ktorý údajne zahŕňal 355 útočných dronov typu Šáhed a ich imitácií.