Ukrajinská rozviedka prenikla do systémov výrobcu ruských bombardérov Tupolev, tvrdí zdroj

Údajný kybernetický útok odhalil interné dáta vrátane informácií o zamestnancoch zodpovedných za údržbu strategických bombardérov Tu-95 a Tu-160.

Ukrajinská rozviedka prenikla do systémov výrobcu ruských bombardérov Tupolev, tvrdí zdroj
Zdroj: kyivindependent.com
Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) získala prístup k citlivým dátam ruského výrobcu strategických lietadiel Tupolev, uviedol zdroj z HUR pre Kyiv Independent.

Spoločnosť Tupolev, ktorá pochádza ešte zo sovietskej éry a teraz je plne integrovaná do ruského obranného priemyslu, je od roku 2022 pod medzinárodnými sankciami za svoju úlohu vo vojne Ruska proti Ukrajine. Jej bombardéry boli rozsiahlo využívané na odpaľovanie striel s plochou dráhou letu dlhého doletu proti ukrajinským mestám a infraštruktúre.

Podľa zdroja získal kybernetický zbor HUR prístup k viac ako 4,4 gigabajtom (GB) interných dát vrátane úradnej korešpondencie, osobných spisov, domácich adries, životopisov, záznamov o nákupoch a zápisníc z neverejných stretnutí.

"Význam získaných dát nemožno preceňovať," uviedol zdroj. "Teraz v skutočnosti nezostalo v činnostiach Tupoleva pre ukrajinskú rozviedku nič tajné."

Komentár redakcie: Komentáre na sociálnych sieťach poukazujú na psychologický dopad útoku, pričom jeden z používateľov poznamenal, že "ďalšie kolo paranoje čoskoro nastane, či už začnú alebo nezačnú cielene útočiť na konkrétnych ľudí".

Získané informácie obsahujú podrobné údaje o inžinieroch a zamestnancoch zodpovedných za údržbu ruských strategických bombardérov, ako sú Tu-95 a Tu-160, ktoré tvoria kľúčovú súčasť ruskej jadrovej triády. "Získali sme rozsiahle informácie o jednotlivcoch priamo zapojených do servisu ruského strategického letectva," dodal zdroj. "Výsledok bude zjavne badateľný na zemi aj vo vzduchu."

Ukrajinskí kybernetickí operátori tiež nahradili domovskú stránku webovej stránky spoločnosti Tupolev obrázkom sovy zvierajúcej ruské lietadlo, čo pravdepodobne odkazuje na znak HUR a schopnosti kybernetickej vojny.

K narušeniu došlo niekoľko dní po tom, čo Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) ochromila viac ako tretinu ruskej flotily strategických bombardérov pri rozsiahlej operácii s kódovým označením Spiderweb, ktorá sa zamerala na štyri ruské letecké základne.

Pri tomto útoku bolo údajne poškodených 41 lietadiel vrátane bombardérov Tu-95 a Tu-22M3 pomocou dronov vypustených z nákladných vozidiel ukrytých hlboko na ruskom území.

Kyiv Independent nemohol nezávisle overiť počet lietadiel, ktoré údajne zasiahla SBU, ani niektoré tvrdenia týkajúce sa kybernetického útoku.

Zdroj zdieľal výňatky z interných dát získaných počas prelomenia, vrátane toho, čo sa javilo ako interné dokumenty a osobné spisy zamestnancov, ako dôkaz.

Kombinácia fyzických útokov na ruské strategické letectvo a teraz aj odhalenie jeho internej architektúry predstavuje významnú ranu pre moskovskú leteckú vojnu dlhého doletu.