Únik dokumentov odhaľuje: Kremeľ platil právnikov a politikov v Litve
Vyšetrovanie odhalilo rozsiahle financovanie proruských aktivít v Litve prostredníctvom nadácie Pravfond, vrátane právnej pomoci pre osoby obvinené z vlastizrady a vojnových zločinov.

Medzinárodné vyšetrovanie odhalilo, že Kremeľ priamo financoval právnikov spolupracujúcich s bývalým litovským generálom a rôznych proruských politikov. Peniaze prúdili cez nadáciu Pravfond, riadenú bývalým ruským veľvyslancom.
Vyšetrovací tím LRT, v rámci rozsiahlej medzinárodnej spolupráce, získal prístup k tisíckam e-mailov a dokumentov z nadácie Pravfond. Táto organizácia, založená dekrétom Vladimira Putina v roku 2011, oficiálne spadá pod ruské ministerstvo zahraničných vecí. V skutočnosti ju riadi Alexander Udaltsov, bývalý ruský veľvyslanec v Litve, a spravodajské služby západných krajín potvrdili jej prepojenie na ruské bezpečnostné zložky.
Pravfond financuje jednotlivcov v zahraničí, ktorí pracujú v prospech Kremľa, vrátane špiónov, propagandy a právnikov obhajujúcich tieto osoby pred súdmi. Medzi príjemcami finančnej podpory bol aj Viktor Bout, ruský obchodník so zbraňami, známy ako „Obchodník so smrťou“. Od júna 2023 je Pravfond pod sankciami za svoju úlohu v ruskej agresii proti Ukrajine a aktivity zamerané na západné krajiny.
Analýza uniknutých dokumentov ukázala, že Pravfond medzi rokmi 2012 a 2024 rozdelil viac ako 6 miliónov dolárov na rôzne operácie v západných krajinách, vrátane pobaltských štátov. Medzi litovskými občanmi, ktorí prijali podporu alebo o ňu žiadali, je právnik Ryšardas Burda, známy obhajobou osôb v prípade 13. januára. V roku 2019 boli desiatky ľudí odsúdené za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti v súvislosti s pokusom sovietskych síl o zvrhnutie nezávislej litovskej vlády v januári 1991. Štrnásť ľudí vtedy zahynulo.
Komentár redakcie: Zistenia medzinárodného vyšetrovania poukazujú na systematický pokus Ruska o ovplyvňovanie politickej a právnej scény v Litve prostredníctvom finančnej podpory proruských aktérov. Odhalené prepojenia na ruské bezpečnostné služby a obchádzanie sankcií vyvolávajú vážne otázky o národnej bezpečnosti a integrite litovského právneho systému.
Burda, ktorý v minulosti pôsobil vo vysokých pozíciách v litovskom systéme vnútra a protikorupčnej inštitúcii STT, čelil v roku 2022 varovaniu polície, že môže predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť. Dôvodom boli jeho časté vystúpenia v proruských médiách, kde hovoril o udalostiach z 13. januára. Udržiava tiež kontakty s Valdasom Tutkusom, bývalým litovským generálom, ktorý kandidoval do Európskeho parlamentu s Mierovou koalíciou.
Ďalšími Litovcami, ktorí profitovali z kremeľského financovania, sú Stanislovas Tomas, ktorý utiekol pred litovskými orgánmi činnými v trestnom konaní, a Edikas Jagelavičius, spolupracovník Algirdasa Paleckisa, ktorý je väznený za špionáž v prospech Ruska. Financovanie bolo pridelené na podporu Paleckisovej právnej obrany. Pravfond tiež podporoval proruskú postavu Viačeslavas Titovas, bývalého mestského radcu v Klaipėde.
Dokumenty odhalili, že niektorí právnici si otvárali účty v ruskej Sberbank aj po uvalení sankcií Európskou úniou na túto banku. Finančný tok z Pravfondu neustal ani po uvalení sankcií na samotnú nadáciu v lete 2023. Právnici žiadali platby prostredníctvom Sberbank za právne služby pre osoby spojené s Kremľom, čo môže predstavovať porušenie medzinárodných sankcií. Litovská služba pre vyšetrovanie finančných zločinov (FNTT) uviedla, že nedostala žiadnu žiadosť o povolenie na prijatie peňazí od spomínaných osôb, ale platby priamo na účty v Sberbank považuje za závažný problém.