Únik dokumentu FSB: Rusko sa obáva anexie územia Čínou, Vladivostok v ohrození?
Napriek demonštratívnej blízkosti medzi Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom, Moskva potichu prežíva obavy z čínskych teritoriálnych ambícií. Dokument FSB odhaľuje vnútorné napätie a špionážne aktivity.

Tajná správa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) odhaľuje obavy z čínskych snáh o získanie ruského územia na Ďalekom východe, vrátane strategického prístavného mesta Vladivostok.
Podľa uniknutého osemstranového dokumentu FSB, ktorý získal denník The New York Times, sa ruský prezident Vladimir Putin obáva, že sa Čína pokúša „zasahovať“ do ruského územia. Dokument naznačuje, že navonok priateľské vzťahy medzi Ruskom a Čínou skrývajú hlbokú nedôveru a špionážnu vojnu.
Hovorca čínskej ambasády vo Washingtone, Liu Pengyu, na žiadosť o komentár uviedol, že čínsko-ruské vzťahy si v posledných rokoch udržiavajú stabilný, zdravý a vysoký rozvojový trend vďaka spoločnému úsiliu oboch strán. Dodal, že dlhodobé dobré susedské vzťahy, priateľstvo, vzájomný prospech, spolupráca a obojstranne výhodné výsledky sa stali charakteristickými znakmi vzťahov medzi oboma krajinami.
Dokument FSB, datovaný na prelome rokov 2023 a 2024, odhaľuje, že jedna z doposiaľ nezverejnených zložiek FSB označuje Čínu ako „nepriateľa“ a vážnu hrozbu pre ruskú národnú bezpečnosť. Správa zdôrazňuje hlboko zakorenenú nedôveru Ruska voči Číne pozdĺž ich 4200 km dlhej spoločnej hranice. Čínski nacionalisti už dlho spochybňujú zmluvy z 19. storočia, na základe ktorých Rusko získalo rozsiahle územia, vrátane dnešného Vladivostoku.
Komentár redakcie: Paul Kolbe, odborník z Harvard's Belfer Center for Science and International Affairs, ktorý 25 rokov pôsobil v CIA, uviedol: „V dlhodobom horizonte je Čína napriek neobmedzenému partnerstvu a tomu, aká je užitočná, aj potenciálnou hrozbou.“ Napriek tomu sa očakáva, že Putin a Si Ťin-pching budú naďalej navonok prezentovať obraz úzkych vzťahov.
Vladivostok bol postúpený cárskemu Rusku v roku 1860 na základe Pekinskej zmluvy, ktorá stanovila hranicu medzi Čínou a Ruskom pozdĺž riek Amur a Ussuri. Táto dohoda dala Rusku kontrolu nad Vladivostokom, kľúčovým prístavným mestom na ruskom Ďalekom východe. Podľa FSB sa Čína snaží posilniť svoje historické nároky na ruskom Ďalekom východe prostredníctvom výskumu stôp „starovekých čínskych národov“ v regióne. V roku 2023 čínske ministerstvo prírodných zdrojov nariadilo, aby nové mapy používali čínske názvy pre Vladivostok a sedem ďalších miest v regióne. Dokument naznačuje, že Čína sa môže snažiť ovplyvniť miestnu verejnú mienku, aby podporila svoje naratívy.
FSB sa obáva aj o čínsky záujem o Arktídu a Severnú morskú cestu, ktorá sa nachádza pri severnom pobreží Ruska. Táto cesta, ktorá výrazne skracuje dobu prepravy medzi Áziou a Európou, by Číne umožnila efektívnejšie vyvážať svoj tovar. Okrem územných obáv sa ruská bezpečnostná služba obáva, že čínska rozviedka verboval ruských špiónov, pokúša sa získať citlivé vojenské technológie a zhromažďuje informácie o ruských operáciách na Ukrajine, aby sa dozvedela viac o západných technológiách a spôsobe vedenia vojny.
Dokument odhaľuje nedôveru a podozrievavosť na oboch stranách vzťahu. Peking údajne sprísnil kontrolu nad približne 20 000 ruskými študentmi študujúcimi v Číne a snaží sa verbovať Rusov zosobášených s čínskymi občanmi ako potenciálnych špiónov.