Únik dokumentu FSB: Rusko vníma Čínu ako hrozbu, odhaľuje hlboké obavy
Dokument odhaľuje obavy z čínskej špionáže, teritoriálnych ambícií a snahy o preniknutie do ruských inštitúcií, čo vrhá tieň na verejne deklarované partnerstvo bez hraníc medzi Moskvou a Pekingom.

Interný dokument ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý unikol na verejnosť, signalizuje rastúcu nedôveru voči Číne. FSB v ňom označuje Peking za „nepriateľa“ a varuje pred čínskymi aktivitami ohrozujúcimi národnú bezpečnosť Ruska.
Osemstranový plánovací dokument, ktorý získal denník The New York Times, poukazuje na to, že Čína sa snaží verbovať ruských vedcov a spravodajských dôstojníkov. Zameriava sa predovšetkým na „nespokojných jedincov“ s prístupom k citlivým vojenským a technologickým informáciám.
Podľa FSB čínski agenti aktívne monitorujú ruské vojenské operácie na Ukrajine s cieľom analyzovať zbrane dodávané Západom a osvojiť si moderné vojenské techniky. Správa tiež obviňuje Čínu zo špionáže v Arktíde, pričom ako zásterku využíva ťažobné spoločnosti a univerzitné výskumné centrá.
Dokument vyjadruje obavy, že Čína pripravuje pôdu pre prípadné spochybnenie ruských teritoriálnych nárokov, najmä v riedko osídlených a strategicky významných regiónoch pri spoločnej hranici. Zarážajúce je, že len tri dni pred ruskou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022 spustila FSB nový program kontrarozviedky s názvom „Entente-4“, čo je iróniou vzhľadom na verejné spojenectvo Moskvy s Pekingom.
Komentár redakcie: Únik dokumentu FSB vrhá nové svetlo na komplikovaný vzťah medzi Ruskom a Čínou. Zatiaľ čo navonok udržiavajú spojenectvo zamerané proti Západu, v zákulisí prebieha intenzívny spravodajský boj, ktorý naznačuje hlbokú nedôveru a obavy z budúcich zámerov druhej strany.
FSB tvrdí, že od roku 2022 zaznamenala prudký nárast čínskych snáh o infiltráciu do ruských inštitúcií. V reakcii na to boli ruskí dôstojníci inštruovaní, aby sa stretávali s ruskými občanmi úzko spolupracujúcimi s Čínou. Ich úlohou bolo eliminovať hrozbu a zabrániť prenosu kritických informácií. Čína sa podľa dokumentu snaží využiť Rusko a získať prístup k pokročilému vedeckému výskumu.
Správa odhaľuje atmosféru hlbokej vzájomnej nedôvery medzi oboma mocnosťami. Čínska rozviedka údajne monitoruje vracajúcich sa agentov pomocou polygrafických testov a kontroluje viac ako 20 000 ruských študentov v Číne. FSB varuje, že čínski agenti často vyhľadávajú Rusov zosobášených s čínskymi občanmi s cieľom ich zverbovať a preniknúť do ruských štátnych inštitúcií prostredníctvom dôveryhodných, zraniteľných osobných kontaktov.
Napriek verejným vyhláseniam o partnerstve „bez hraníc“ dokument FSB odhaľuje zákulisný spravodajský boj. Opisuje „napätý a dynamicky sa rozvíjajúci spravodajský boj v tieni medzi dvoma navonok priateľskými národmi“.