Unikátny zákrok: Lekári oživili "mŕtve" srdce a transplantovali ho bábätku
Lekári dokázali oživiť srdce, ktoré prestalo biť na viac ako päť minút, a úspešne ho transplantovať. Šesť mesiacov po operácii dieťa vykazuje normálnu funkciu srdca a žiadne známky odmietnutia orgánu.

Tím chirurgov z Duke University úspešne oživil "mŕtve" srdce priamo na operačnom stole, čím zachránil život trojmesačnému dieťaťu. Táto inovatívna metóda otvára nové možnosti v transplantáciách srdca u detí.
Zázračný príbeh poukazuje na potenciál "reanimácie na stole" pri uchovávaní sŕdc pre transplantácie, najmä u dojčiat. Súhlas rodiny darcu umožnil chirurgom oživiť srdce pomocou oxygenátora, odstredivého čerpadla a špeciálneho rezervoáru na zber krvi. Zariadenie muselo byť navrhnuté na mieru, pretože existujúce systémy na uchovávanie orgánov sú príliš veľké pre detské srdcia. V Spojených štátoch amerických čaká na transplantáciu srdca až 20 % dojčiat, pričom mnohé z nich sa nedožijú darcu. Väčšina darcov orgánov musí byť pred odberom vyhlásená za mozgovo mŕtvych. Iba 0,5 % pediatrických transplantácií srdca pochádza od darcov po zástave obehu. Táto prax vyvoláva etické otázky, pričom kritici spochybňujú morálnosť odpojenia pacienta od prístrojov a následnej reanimácie srdca len pre transplantáciu.
Komentár redakcie: Alternatívny prístup zvolil tím chirurgov z Vanderbilt University, ktorí vyvinuli techniku, ktorá sa zameriava na uchovanie srdca bez okamžitej reanimácie. Použitím svorky na aortu a roztoku na chladenie a konzerváciu sa im podarilo úspešne získať tri srdcia pre transplantáciu. Táto metóda minimalizuje etické obavy, pretože sa vyhýba priamemu zásahu do obehového systému darcu. Obe štúdie, publikované v časopise NEJM, predstavujú významný krok vpred v oblasti transplantácií srdca a ponúkajú nádej pre deti čakajúce na život zachraňujúci orgán.