USA a Čína pozastavujú obchodné clá na 90 dní v snahe o dohodu
Zníženie ciel by mohlo byť zásadným krokom k vyriešeniu obchodného konfliktu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Spojené štáty a Čína sa dohodli na 90-dňovom pozastavení vzájomných ciel. Obe strany znížia svoje sadzby o 115 percentuálnych bodov. Oznámil to minister financií USA Scott Bessent po rokovaniach vo Švajčiarsku.
Toto opatrenie znižuje clá uvalené prezidentom Donaldom Trumpom na čínsky tovar na 30 percent a clá uvalené Pekingom na americký tovar na 10 percent. Počas prestávky budú pokračovať v rokovaniach.
Zníženie ciel by mohlo byť zásadným krokom k vyriešeniu obchodného konfliktu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktorý hlboko narušil globálne trhy a vyvolal obavy z recesie a vyššej inflácie.
Dohoda prichádza aj po americkej dohode o obchode s Veľkou Britániou. Trumpova administratíva uviedla, že ide o prvú z mnohých, ktoré prídu uprostred prebiehajúcich rokovaní, a je to ďalší znak toho, že to najhoršie v súvislosti s clami už môže byť za nami.
Komentár redakcie: Trhy s americkými futures prudko vzrástli v reakcii na správu o pozastavení ciel zo strany Číny. Daniel Ives, riaditeľ a hlavný akciový analytik spoločnosti Wedbush, označil pozastavenie ciel za "vysnívaný scenár", keďže nádeje na deeskaláciu viedli k víkendu. Hovorca čínskeho ministerstva obchodu uviedol, že dúfa, že americká strana bude pokračovať v spolupráci s Čínou na základe tohto stretnutia. Tvrdá práca pre vyjednávačov sa však v mnohom smere začína až teraz. Dosiahnutie hlbšej a zložitejšej dohody medzi USA a Čínou, ktorá vyrieši mnohé spory v oblasti obchodu a ďalších súvisiacich otázok, ako je fentanyl, je náročná úloha. Pozastavenie ciel však poskytuje úradníkom 90 dní priestoru na to, aby túto prácu vykonali, a to v prostredí, v ktorom bolo zo situácie odstránené veľké množstvo politického ohňa.
"Viedli sme veľmi intenzívne diskusie, obe strany prejavili veľký rešpekt," povedal Bessent na brífingu v pondelok ráno po víkendových stretnutiach na vysokej úrovni v Ženeve s čínskou delegáciou vedenou vicepremiérom He Lifengom.
Americké clo na čínsky dovoz odráža 10-percentnú základňu a 20-percentné clo súvisiace s úlohou Číny v obchode s fentanylom. Znížilo sa z kombinovaných 145 percent. Čína predtým zrkadlila recipročnú sadzbu až do výšky 125 percent.
Obchodný zástupca USA Jamieson Greer, ktorý sa k Bessentovi pripojil na rokovaniach, povedal, že ostatné existujúce clá zostávajú v platnosti. Povedal tiež, že Čína odstránila svoje odvetné protiopatrenia proti USA.
Greer povedal, že USA a Čína sa dohodli na spolupráci pri riešení problému fentanylu, vysoko účinného syntetického opioidu, ktorý je hlavnou príčinou úmrtí na drogy v USA.
Trumpove recipročné clá mali odrážať obchodné bariéry, ktorým podľa neho USA čelia zo strany svojich obchodných partnerov. Chcel použiť clá na ochranu amerických podnikov pred nekalou hospodárskou súťažou alebo na otvorenie globálnych trhov pre ne.
Považuje deficit USA v obchode s tovarom – keď dovoz prevyšuje vývoz – za dôkaz toho, že sa s krajinou zaobchádza nespravodlivo. Obvinil Čínu z obzvlášť urážlivého správania voči USA v oblasti obchodu.
"Dospeli sme k záveru, že máme spoločné záujmy a že obaja máme záujem o vyvážený obchod. USA budú pokračovať v posune k tomuto cieľu," povedal Bessent na brífingu.
Obchodná vojna vybuchla, keď Trump 2. apríla zaviedol svoje recipročné clá, čo vyvolalo sériu eskalujúcich odvetných opatrení z oboch strán. Čína aj USA však uznali, že táto situácia je neudržateľná, čo viedlo k rokovaniam v Ženeve.