USA plánujú znížiť vojenskú pomoc Ukrajine, tvrdí Hegseth
Americká administratíva prehodnocuje svoj prístup ku konfliktu na Ukrajine a uprednostňuje mierové riešenie.

Spojené štáty americké plánujú znížiť objem finančných prostriedkov vyčlenených na vojenskú pomoc Ukrajine v nadchádzajúcom rozpočte na obranu. Oznámil to tajomník ministerstva obrany USA, Pete Hegseth, počas vypočutia v Kongrese 10. júna.
„Ide o zníženie v tomto rozpočte,“ povedal Hegseth zákonodarcom v Snemovni reprezentantov USA. „Táto administratíva zastáva veľmi odlišný pohľad na tento konflikt. Veríme, že vyjednané mierové urovnanie je v najlepšom záujme oboch strán a v záujme nášho národa, najmä vzhľadom na všetky konkurenčné záujmy na celom svete.“
Pentagón zatiaľ nezverejnil kompletnú dokumentáciu týkajúcu sa rozpočtu na rok 2026. Podľa Hegsetha, pripravovaný rozpočet „poskytuje historickú úroveň financovania vojenskej pripravenosti, pričom na prvé miesto stavia (amerických) bojovníkov a ich potreby.“ Hegseth neuviedol podrobnosti o rozsahu zníženia financovania pre Ukrajinu.
Oznámenie Pentagónu prichádza po týždňoch intenzívnych ruských útokov na ukrajinské mestá, vrátane rekordných útokov dronmi na Kyjev. Vzhľadom na eskalujúce letecké útoky prezident Volodymyr Zelenskyj naliehavo vyzval USA, aby podporili Ukrajinu kritickými systémami protivzdušnej obrany.
Komentár redakcie: Zníženie americkej vojenskej pomoci Ukrajine vyvoláva obavy o jej schopnosť brániť sa proti pokračujúcej ruskej agresii. Odklon od podpory nezávislosti Ukrajiny môže mať rozsiahle geopolitické dôsledky.
Ukrajina ponúkla, že tieto systémy odkúpi priamo, namiesto toho, aby žiadala vojenskú pomoc. Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 poskytli USA Kyjevu viac ako 66 miliárd dolárov na obranu. Americký prezident Donald Trump však zastavil schvaľovanie nových balíkov vojenskej pomoci Kyjevu, keď v januári začal svoje druhé funkčné obdobie.
Pod vedením Trumpa sa politika Washingtonu voči Ukrajine dramaticky zmenila. Výzvy na podporu nezávislosti a suverenity Ukrajiny nahradili požiadavky, aby Ukrajina uzavrela dohodu s Ruskom, a Trump občas ostro vystúpil proti Zelenskému. Po neslávne známej potýčke lídrov počas stretnutia v Oválnej pracovni vo februári USA dočasne pozastavili všetku vojenskú pomoc Ukrajine. Hegseth, ktorý nariadil dočasné pozastavenie, sa tiež nezúčastnil na poslednom stretnutí kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny 4. júna – prvý takýto prípad neúčasti šéfa obrany USA od začiatku rozsiahlej invázie.
Zelenskyj v nedávnom rozhovore potvrdil, že USA presmerovali 20 000 protidronových rakiet pôvodne určených pre Ukrajinu americkým silám na Blízkom východe.