USA rušia sankcie, čím uvoľňujú cestu pre ruskú jadrovú expanziu v Maďarsku
Rozhodnutie USA rušiace sankcie voči projektu Paks II, ktorý realizuje Rosatom, vyvoláva otázky o energetickej politike Maďarska a jej vzťahu k Rusku.

Spojené štáty zrušili sankcie, ktoré predtým obmedzovali výstavbu jadrovej elektrárne Paks II v Maďarsku, ktorú stavia Rusko. Oznámil to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Podľa Szijjártóa boli sankcie pôvodne zavedené počas administratívy bývalého amerického prezidenta Joea Bidena a skomplikovali dlhodobé energetické plány Maďarska. V stanovisku z 29. júna Szijjártó pripísal zásluhu na zrušení opatrení súčasnému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, pričom toto rozhodnutie označil za krok smerom k zabezpečeniu budúcej energetickej bezpečnosti Maďarska.
„Vzhľadom na to, že vo Washingtone je teraz prezident, ktorý považuje Maďarsko za priateľa, americká vláda zrušila sankcie súvisiace s investíciami do jadrovej elektrárne Paks,“ uviedol Szijjártó.
Jadrová elektráreň Paks je jediné jadrové zariadenie v Maďarsku, ktoré sa nachádza približne 100 kilometrov južne od Budapešti. V súčasnosti prevádzkuje štyri reaktory VVER-440 sovietskej konštrukcie, ktoré boli uvedené do prevádzky v rokoch 1982 až 1987 a vyrábajú viac ako 40 % elektrickej energie krajiny.
Komentár redakcie: Rozhodnutie Spojených štátov zrušiť sankcie voči projektu Paks II otvára otázky o vplyve energetickej politiky na geopolitické vzťahy a o energetickej závislosti niektorých krajín EÚ od Ruska. Udalosť vyvolala zmiešané reakcie, pričom niektorí ju vnímajú ako pragmatický krok na zabezpečenie energetických potrieb Maďarska, zatiaľ čo iní vyjadrujú obavy z posilnenia vplyvu Ruska v regióne.
Rozširovací projekt Paks II – pod dohľadom ruskej štátnej jadrovej korporácie Rosatom – zahŕňa výstavbu dvoch ďalších reaktorov VVER-1200.
Zmluva na projekt bola podpísaná v roku 2014, krátko po ruskej anexii Krymu. Väčšina financovania pochádza z ruského štátneho úveru. Napriek rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 si Maďarsko zachovalo svoj záväzok k projektu. V auguste 2022 maďarská vláda vydala stavebné povolenie pre Paks II a v roku 2023 generálny riaditeľ Rosatomu Alexej Lichačov navštívil Budapešť, aby prediskutoval ďalšie kroky s maďarskými predstaviteľmi.
Maďarsko sa v rámci Európskej únie neustále stavia proti úsiliu o uvalenie sankcií na ruský jadrový sektor. Už skôr, 11. marca, maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó odsúdil ukrajinský útok dronom na ropovod Družba ako „útok na suverenitu Maďarska“ po tom, čo incident prinútil dočasné zastavenie dodávok ruskej ropy. Upozornil, že útok predstavuje priamu hrozbu pre energetickú bezpečnosť Maďarska.