USA sa nebudú miešať do konfliktu medzi Indiou a Pakistanom, tvrdí JD Vance

Americká administratíva sa zameria na diplomatické riešenia a deeskaláciu napätia, vojenský zásah je vylúčený. Bývalý prezident Trump ponúkol mediáciu.

USA sa nebudú miešať do konfliktu medzi Indiou a Pakistanom, tvrdí JD Vance
Zdroj: tosshub.com
Vzhľadom na rastúce napätie medzi Indiou a Pakistanom, viceprezident USA JD Vance vo štvrtok vylúčil akýkoľvek priamy americký zásah, pričom uviedol, že prebiehajúci konflikt "nie je záležitosťou Ameriky".

V rozhovore pre Fox News Vance zdôraznil, že hoci Spojené štáty budú podporovať deeskaláciu prostredníctvom diplomacie, vojensky sa nezapoja. "Môžeme sa pokúsiť povzbudiť tieto krajiny, aby trochu zmiernili napätie. Ale nebudeme sa miešať do vojny, ktorá sa nás v zásade netýka a nemá nič spoločné so schopnosťou Ameriky ju kontrolovať," povedal viceprezident.

Uznávajúc limity vplyvu USA, Vance dodal: "Amerika nemôže Indom povedať, aby zložili zbrane. Nemôžeme Pakistancov vyzvať, aby zložili zbrane. Takže v tejto veci budeme pokračovať diplomatickou cestou." Vyjadril tiež obavy z potenciálu rozšírenia konfliktu: "Dúfame a očakávame, že sa to nerozšíri do rozsiahlejšej regionálnej vojny alebo, nedajbože, do jadrového konfliktu. Práve teraz si nemyslíme, že sa to stane."

Napätie medzi dvoma jadrovými susedmi sa vo štvrtok vystupňovalo, keď Pakistan spustil koordinovaný útok pomocou dronov, rakiet a ťažkého delostrelectva, ktorý bol zameraný na civilné aj vojenské oblasti cez hranicu. Išlo o významnú eskaláciu po indickej ofenzíve zo 7. mája pod názvom Operácia Sindoor, v ktorej cielila na teroristickú infraštruktúru v Pakistane a Pakistane okupovanom Kašmíre (POK).

Komentár redakcie: Stanovisko viceprezidenta Vanca naznačuje pokračovanie politiky obmedzeného zapojenia USA do regionálnych konfliktov, s dôrazom na diplomatické riešenia. Ponuka mediácie Donalda Trumpa pridáva do situácie ďalší rozmer, avšak efektívnosť takejto ponuky závisí od ochoty oboch strán konfliktu. Reakcie na sociálnych sieťach poukazujú na skepticizmus verejnosti voči zapojeniu USA a zdôrazňujú ekonomické aspekty predaja zbraní do konfliktných oblastí.

India v rámci svojej reakcie zachytila prilietajúce drony a rakety a zostrelila aj pakistanské stíhačky a lietadlo systému včasného varovania a riadenia (AWACS).

Do krízy sa zapojil aj americký prezident Donald Trump, ktorý vyjadril znepokojenie nad nepriateľstvom a ponúkol sa, že v prípade potreby bude mediátorom. "Je to hrozné. Mám dobré vzťahy s oboma stranami. Oboch ich dobre poznám a chcem, aby to vyriešili. Ak môžem nejako pomôcť, budem tam," povedal Trump novinárom. Prezident USA vyjadril nádej, že konflikt sa veľmi rýchlo skončí. "Je to hanba. Počuli sme o tom, keď sme vstupovali do Oválnej pracovne. Predpokladám, že ľudia tušili, že sa niečo stane, na základe nedávnej minulosti. Bojujú už veľmi dlho. Bojujú už mnoho, mnoho desaťročí a vlastne aj storočí, ak sa nad tým zamyslíte. Len dúfam, že sa to veľmi rýchlo skončí," povedal Trump.