USA Začali S Evakuáciou Američanov z Izraela, Potvrdzuje Huckabee
Prvé evakuačné lety smerovali do Atén, previezli približne 70 amerických občanov a ich rodinných príslušníkov. Evakuácia začala len niekoľko hodín predtým, než prezident Trump ohlásil útoky USA na iránske jadrové zariadenia.

Americké ministerstvo zahraničných vecí spustilo evakuačné lety pre amerických občanov z Izraela. Informoval o tom americký veľvyslanec v Izraeli, Mike Huckabee, prostredníctvom sociálnej siete X.
Ministerstvo zahraničných vecí USA potvrdilo, že dva lety z Tel Avivu do Atén prepravili približne 70 amerických občanov, ich najbližších rodinných príslušníkov a držiteľov trvalého pobytu. Američanom v Izraeli, ktorí potrebujú pomoc, sa odporúča zaregistrovať sa v programe Smart Traveler Enrollment Program (STEP).
Huckabee vo svojom príspevku uviedol: "Ak ste americký občan alebo držiteľ trvalého pobytu a nachádzate sa v Izraeli alebo na Západnom brehu a potrebujete pomoc s odchodom, vyplňte prosím tento formulár, aby vám ministerstvo zahraničných vecí mohlo lepšie pomôcť a poskytnúť aktuálne informácie: https://mytravel.state.gov/s/crisis-intake. Ak ste už formulár vyplnili, nerobte to znova."
Jeho oznámenie prichádza po predchádzajúcich nejasnostiach ohľadom pomoci americkým občanom s evakuáciou z Izraela. 18. júna, počas šiesteho dňa konfliktu medzi Izraelom a Iránom, Huckabee uviedol, že americká ambasáda v Jeruzaleme pomáha s evakuačnými letmi a odchodmi výletných lodí, ale ministerstvo zahraničných vecí neskôr v ten istý deň uviedlo, že "nemá žiadne oznámenie o pomoci súkromným americkým občanom s odchodom v tomto čase".
Komentár redakcie: Evakuácia amerických občanov z Izraela prichádza v mimoriadne napätej dobe, kedy hrozí eskalácia konfliktu na Blízkom východe. Kritici poukazujú na načasovanie evakuácie v súvislosti s útokmi USA na iránske ciele.
Následne americká ambasáda zaslala správu Američanom registrovaným v STEP programe, že ministerstvo zahraničných vecí "plánuje pre prípad núdze pomôcť s odchodom súkromných amerických občanov z Izraela. Budeme informovať americkú komunitu, ak budeme mať ďalšie informácie o možnostiach odchodu." Ambasáda požiadala Američanov v Izraeli, ktorí majú záujem o odchod, aby vyplnili online formulár.
Ministerstvo zahraničných vecí USA tiež vydalo pre Izrael cestovné odporúčanie 4. stupňa, ktoré Američanom odporúča, aby do krajiny necestovali z dôvodu "ozbrojeného konfliktu, terorizmu a občianskych nepokojov". Medzinárodné letisko Bena Guriona, hlavné letisko v Izraeli, je momentálne zatvorené a niekoľko komerčných leteckých spoločností pozastavilo lety z Izraela do Spojených štátov.
Medzitým Američania v Izraeli organizovali evakuáciu prostredníctvom iných prostriedkov. Organizácia Birthright Israel uviedla, že evakuovala približne 1500 účastníkov programu na palube luxusnej izraelskej výletnej lode Crown Iris, ktorá plávala z prístavu Ashdod do Larnaky na Cypre.
Charterové lety z Tel Avivu, organizované neziskovými organizáciami a guvernérom Floridy Ronom DeSantisom, prepravili stovky Američanov evakuovaných z Blízkeho východu, a v piatok pristáli v Tampe na Floride.
Ďalší sa rozhodli odísť cez hranicu s Jordánskom, prenajať si auto do hlavného mesta Ammán a odtiaľ odletieť do Spojených štátov, uviedol pre CBS News rodič s dieťaťom študujúcim v Izraeli.
Warren Cohen, Američan, ktorý bol v Izraeli na služobnej ceste, keď vypukli boje, uviedol, že by Spojené štáty mali urobiť viac pre pomoc svojim občanom dostať sa domov. "Pán prezident, prosím, priveďte ma domov k mojej rodine. Som váš sused v Mar-a-Largo a naozaj chcem ísť za svojou manželkou a deťmi," povedal.
S narastajúcim napätím s Iránom od začiatku konfliktu si raketové útoky v oboch krajinách vyžiadali najmenej 657 obetí, vrátane 263 civilistov v Iráne, uviedla skupina Health Rights Activist so sídlom vo Washingtone pre AP. Izraelskí predstavitelia uviedli, že v Izraeli bolo zabitých najmenej 24 ľudí. Pri piatkových útokoch bolo zranených 23 ľudí v severnej časti Izraela, uviedli záchranné služby Magen David Adom.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí v sobotu pre CBS News potvrdil, že "niekoľko" amerických občanov bolo "ľahko zranených" pri iránskom raketovom útoku. Hovorca neposkytol ďalšie podrobnosti o tom, kedy a kde sa útok stal, z dôvodu ochrany súkromia.