„Úzkostlivý pondelok“: Výskum HKU odhalil súvis medzi pondelkovým stresom a zdravím srdca u seniorov

Štúdia zistila, že úzkosť prežívaná v pondelok je spojená so zvýšenými hladinami stresového hormónu kortizolu, a to až dva mesiace po prežitom strese.

„Úzkostlivý pondelok“: Výskum HKU odhalil súvis medzi pondelkovým stresom a zdravím srdca u seniorov
Zdroj: hku.hk
Nový výskum z Hongkonskej univerzity (HKU) odhalil, že u starších dospelých ľudí sa v pondelok prejavuje jedinečný nárast dlhodobého biologického stresu, ktorý môže mať vplyv na zdravie srdca.

Výskum vedený profesorkou Tarani Chandola z Katedry sociológie Fakulty sociálnych vied HKU identifikoval biologický jav, ktorý naznačuje, že starší dospelí, ktorí pociťujú úzkosť v pondelok, majú výrazne vyššie hladiny stresových hormónov, a to dlhodobo. Tento efekt "úzkostlivého pondelka", pozorovaný u pracujúcich aj dôchodcov, poukazuje na hlboké prepojenie medzi začiatkom týždňa a narušením systému reakcie tela na stres, ktorý je známym spúšťačom kardiovaskulárnych ochorení (CVD). Štúdia publikovaná v časopise Journal of Affective Disorders analyzovala údaje od viac ako 3 500 starších dospelých zapojených do anglickej longitudinálnej štúdie starnutia (ELSA).

Kľúčové zistenia:

* **O 23 % vyššie hladiny kortizolu:** Starší dospelí, ktorí uvádzali úzkosť v pondelok, mali o 23 % vyššie hladiny kortizolu vo vzorkách vlasov (čo odráža kumulatívnu expozíciu za dva mesiace) v porovnaní s ich rovesníkmi, ktorí pociťovali úzkosť v iné dni.

Komentár redakcie: Komentáre na Reddite naznačujú, že ľudia si uvedomujú negatívny vplyv umelo vytvorenej štruktúry pracovného týždňa na ich zdravie. Jeden z komentárov spomína, že pondelkové rána sú vrcholom pre srdcové infarkty, čo podporuje zistenia štúdie.

* **Netýka sa to len pracujúcich:** Účinok pretrvával aj u dôchodcov, čo spochybňuje predpoklady, že samotný stres na pracovisku vysvetľuje negatívny vplyv pondelka.

* **Súvislosť s CVD:** Pondelky sú spojené s 19 % nárastom srdcových infarktov – táto štúdia identifikuje dysreguláciu osi HPA ako potenciálny biologický most.

Reguláciu stresových hormónov, ako je kortizol, zabezpečuje hypotalamo-hypofýzo-nadobličková os (HPA). Chronicky zvýšené hladiny kortizolu prispievajú k hypertenzii, inzulínovej rezistencii a imunitnej dysfunkcii. Predchádzajúce výskumy zaznamenali vyšší kortizol počas pracovných dní v porovnaní s víkendmi, ale táto štúdia je prvou, ktorá poukazuje na pondelky ako na obzvlášť rušivé. Zistenia naznačujú, že spoločenské rytmy – nielen požiadavky na prácu – sa zakoreňujú v ľudskej fyziológii s dlhodobými zdravotnými rizikami.

"Pondelky fungujú ako kultúrny 'zosilňovač stresu'," uviedla profesorka Chandola. "Pre niektorých starších dospelých spúšťa prechod do nového týždňa biologickú kaskádu, ktorá pretrváva mesiace. Nejde o prácu – ide o to, ako hlboko sú pondelky zakorenené v našej stresovej fyziológii, a to aj po skončení kariéry."

Štúdia zdôrazňuje, ako sa "pondelková nálada" môže biologicky zakoreniť, pričom chronická dysregulácia stresových hormónov predstavuje dlhodobé kardiovaskulárne riziká. Riešenie stresu špecifického pre pondelok by mohlo otvoriť nové stratégie na boj proti srdcovým chorobám u starnúcej populácie.