V archíve Najvyššieho súdu Argentíny objavili dokumenty s nacistickou tematikou

Súdne dokumenty odhalili rozsiahlu nacistickú propagandu v Argentíne a možné spojenia s útekom nacistických zločincov po druhej svetovej vojne.

V archíve Najvyššieho súdu Argentíny objavili dokumenty s nacistickou tematikou
Zdroj: perfil.com
V Argentíne objavili stovky dokumentov a členských preukazov nacistických organizácií v archíve Najvyššieho súdu. Nález pochádza z prípadu z roku 1941 a otvára nové otázky o povojnovej prítomnosti nacistov v krajine.

Objav sa uskutočnil pri presune súdnych spisov pre budúce múzeum Najvyššieho súdu. V siedmich otvorených škatuliach sa nachádzali materiály, ktoré sú teraz zabezpečené pre klasifikáciu, dokumentáciu a uchovanie. Cieľom je zistiť, či dokumenty poskytujú relevantné informácie o holokauste alebo úteku nacistických pohlavárov do Argentíny.

Materiály boli označené ako propaganda Hitlerovho režimu, ktorej cieľom bolo šíriť nacistickú ideológiu v Argentíne. Medzi objavenými predmetmi sú aj fotografie a stovky členských preukazov z takzvanej "Unión Alemana de Gremios" so svastikami. Niektoré dokumenty sú v zlom stave, iné sú zachované dobre.

Formálne otvorenie škatúľ sa uskutočnilo za prítomnosti predsedu Najvyššieho súdu Horacia Rosattiho, vrchného rabína AMIA Eliahu Hamru, riaditeľa Múzea holokaustu v Buenos Aires Jonathana Karszenbauma a ďalších odborníkov. Najvyšší súd sa k záležitosti zatiaľ nevyjadril.

Komentár redakcie: Objav nacistických dokumentov v archíve Najvyššieho súdu Argentíny pripomína zložitú históriu krajiny v období druhej svetovej vojny a povojnového útočiska pre nacistických zločincov. Otázky o rozsahu nacistického vplyvu v Argentíne a o zapojení miestnych štruktúr do ich úteku zostávajú naďalej otvorené.

Podľa záznamov materiál vstúpil do Argentíny 20. júna 1941 na palube japonskej lode Nan-a-Maru a bol odoslaný nemeckou ambasádou v Tokiu. Hoci bola zásielka deklarovaná ako "osobné veci", colníci ju označili a upozornili ministra zahraničných vecí Enrique Ruiza Guiñazúa.

Špeciálna komisia pre vyšetrovanie protiargentínskych aktivít Kongresu požiadala o súdny zásah, aby preskúmala, či škatule neobsahujú materiál, ktorý by mohol ohroziť neutralitu krajiny počas druhej svetovej vojny. Komisia preskúmala časť obsahu a v auguste 1941 našla členské preukazy, pohľadnice a fotografie s nacistickou propagandou. Nemecká ambasáda sa pokúsila zásielku získať späť, ale federálny sudca nariadil jej konfiškáciu.

Spisy boli v septembri 1941 presunuté na Najvyšší súd, vzhľadom na to, že prípad sa týkal cudzieho štátu. Škatule zostali v súdnej väzbe viac ako 80 rokov. Rosatti nariadil uchovanie materiálov a vytvorenie inventúry na posúdenie, či dokumenty obsahujú nové informácie o holokauste alebo nacistických finančných sieťach. Po vojne utieklo do Argentíny množstvo nacistických zločincov, ako Josef Mengele a Adolf Eichmann, spolu so stovkami nemeckých kolaborantov.