Vírusy v mozgovomiechovom plexe spojené so schizofréniou a bipolárnou poruchou: Úloha vírusu hepatitídy C?
Výskumníci objavili, že mozgovomiechový plexus, ktorý produkuje mozgovomiechový mok, môže byť útočiskom vírusov, ktoré súvisia so schizofréniou a bipolárnou poruchou. HCV sa ukázal ako významný faktor, ktorý vedie k zmenám v expresii génov v mozgu, dokonca aj keď vírus nie je priamo prítomný v mozgo

Nová štúdia odhalila prítomnosť vírusov v mozgovomiechovom plexe u pacientov so schizofréniou a bipolárnou poruchou, čo naznačuje možnú súvislosť medzi infekciami a duševnými ochoreniami. Zistenia poukazujú na vírus hepatitídy C (HCV) ako potenciálneho prispievateľa k neuropatológií týchto ochorení.
Výskum, publikovaný v časopise Translational Psychiatry, analyzoval vzorky mozgovomiechového plexu odosob so schizofréniou, bipolárnou poruchou, depresiou a od zdravých kontrolných osôb. Použitím pokročilej technológie na detekciu vírusových RNA sekvencií, vedci zistili, že prítomnosť akéhokoľvek vírusu v mozgovomiechovom plexe bola spojená so schizofréniou a bipolárnou poruchou.
Najvýznamnejším nálezom bolo spojenie s vírusom hepatitídy C. Pacienti so schizofréniou a bipolárnou poruchou mali vyššiu prevalenciu HCV infekcie v porovnaní s pacientmi s depresiou a zdravými kontrolnými osobami. Hoci sa vírus HCV nenachádzal priamo v mozgovom tkanive, jeho prítomnosť v mozgovomiechovom plexe korelovala so zmenami v expresii génov v hipokampe, oblasti mozgu zodpovednej za pamäť a učenie. To naznačuje, že HCV môže nepriamo ovplyvňovať funkciu mozgu prostredníctvom zápalu alebo aktivácie imunitného systému.
Autori štúdie zdôrazňujú, že ich zistenia podporujú vírusovú hypotézu duševných ochorení a poukazujú na dôležitosť skríningu a liečby HCV u pacientov so schizofréniou a bipolárnou poruchou. Vzhľadom na celosvetovú prevalenciu týchto ochorení, skríning a liečba HCV by mohla potenciálne zlepšiť psychiatrické symptómy u veľkého počtu ľudí.
Komentár redakcie: Táto štúdia otvára nové pohľady na komplexnú povahu duševných ochorení. Identifikácia vírusov, najmä HCV, ako potenciálnych prispievateľov k neuropatológií schizofrénie a bipolárnej poruchy, má významné klinické dôsledky. Zistenia podporujú potrebu ďalšieho výskumu zameraného na pochopenie mechanizmov, ktorými vírusy ovplyvňujú mozog, a na vývoj cielenejších terapií pre pacientov s duševnými ochoreniami.