Voľby 2024: Neustály príval správ spôsoboval mladým ľuďom depresie a úzkosti
Výskumníci zistili, že emocionálne vyčerpanie u mladých Američanov nesúviselo ani tak so samotným výsledkom volieb, ako s dlhými mesiacmi očakávania a neustálym sledovaním správ.

Nová štúdia odhalila, že neustále spravodajstvo o prezidentských voľbách v USA v roku 2024 malo negatívny dopad na psychické zdravie mladých ľudí. Stres pred voľbami bol spojený s vyšším rizikom depresie a úzkosti.
Prezidentské voľby v Spojených štátoch sú udalosťou, ktorá silne ovplyvňuje život občanov. V posledných rokoch sa stali zdrojom stresu pre mnohých ľudí. Predchádzajúce štúdie ukázali zvýšenie úrovne stresu počas volebných období, no len málo z nich sa podrobne zaoberalo tým, ako konkrétne druhy stresu súvisiace s voľbami ovplyvňujú klinické príznaky depresie alebo úzkosti.
Výskumníci sa zamerali na to, ako rôzne aspekty stresu spojeného s voľbami vplývajú na duševné zdravie mladých dospelých v USA. Voľby v roku 2024 boli mimoriadne intenzívne, nasledovali po rokoch politických nepokojov a boli poznačené obavami o demokraciu, strachom z násilia a hlbokým rozdelením verejnej mienky. Mnohí Američania sa počas volebného obdobia cítili preťažení alebo úzkostliví. Pre mladých dospelých, ktorí sa ešte emocionálne vyvíjajú a často čelia finančnej a sociálnej nestabilite, môže byť tento druh stresu obzvlášť ťažké zvládať.
Vedci analyzovali dáta zo štúdie COVID-19 Adult Resilience Experiences Study (CARES), dlhodobého prieskumu medzi mladými dospelými v Spojených štátoch. Súčasná analýza sa zamerala na skupinu 778 ľudí, ktorí vyplnili dotazníky v roku 2022 a v mesiacoch po prezidentských voľbách v roku 2024.
Komentár redakcie: Štúdia poukazuje na dôležitosť duševného zdravia mladých ľudí v kontexte politických udalostí a zdôrazňuje potrebu podpory a intervencií zameraných na zvládanie stresu.
Výsledky ukázali, že stres z volebných správ bol spojený s vyššou pravdepodobnosťou výskytu príznakov depresie a úzkosti. Stres v týždňoch a mesiacoch pred voľbami bol tiež spojený so zvýšenými príznakmi depresie, ale nie s úzkosťou. Prekvapivo, stres súvisiaci so samotnými výsledkami volieb nepredpovedal príznaky depresie ani úzkosti.
Štúdia tiež zistila, že niektoré skupiny boli zraniteľnejšie ako iné. Účastníci, ktorí sa identifikovali ako súčasť rodových alebo sexuálnych menšín, mali vyššiu pravdepodobnosť výskytu depresívnych príznakov. Finančný stres bol tiež silným prediktorom depresie a úzkosti.
Vedci naznačujú, že stres z neustáleho vystavenia sa správam – najmä na sociálnych sieťach – môže zohrávať hlavnú úlohu pri formovaní emocionálnych reakcií mladých dospelých na voľby. Konštantný prúd politického obsahu môže viesť k pocitom bezmocnosti, strachu alebo beznádeje, ktoré sú spojené s depresiou a úzkosťou.
Výskumníci navrhujú, aby odborníci na duševné zdravie venovali väčšiu pozornosť emocionálnej dani volebných období, najmä medzi mladými dospelými. Klinickí lekári by mohli zvážiť pomoc pacientom pri zvládaní konzumácie médií, používať kognitívne behaviorálne techniky na riešenie neproduktívnych myšlienkových vzorcov alebo praktizovať všímavosť na zníženie očakávaného stresu.