Zabúdate na zubnú niť? Baktéria v ústach môže poškodiť srdce, zistila štúdia

Výskum odhalil priame prepojenie medzi baktériami z ústnej dutiny a poškodením srdca, čo zdôrazňuje dôležitosť dentálnej hygieny pre celkové zdravie.

Zabúdate na zubnú niť? Baktéria v ústach môže poškodiť srdce, zistila štúdia
Zdroj: eurekalert.org
Nová štúdia z Hirošimskej univerzity odhalila, že baktéria Porphyromonas gingivalis, ktorá spôsobuje ochorenia ďasien, sa môže dostať do krvného obehu a preniknúť do srdca, kde prispieva k tvorbe jazvového tkaniva a zvyšuje riziko fibrilácie predsiení.

Dlhodobé pozorovania ukázali, že ľudia s paradentózou, bežnou formou ochorenia ďasien, majú vyššiu tendenciu k srdcovo-cievnym problémom. Nedávna metaanalýza dokonca preukázala 30% nárast rizika vzniku fibrilácie predsiení (AFib), potenciálne závažnej poruchy srdcového rytmu, ktorá môže viesť k mŕtvici, srdcovému zlyhaniu a ďalším život ohrozujúcim komplikáciám. Počet prípadov AFib sa celosvetovo takmer zdvojnásobil, z 33,5 milióna v roku 2010 na približne 60 miliónov v roku 2019. Vedci sa preto intenzívne zaoberajú možnými súvislosťami medzi ochorením ďasien a týmto nárastom.

Predchádzajúce štúdie naznačovali, že hlavným vinníkom je zápal. Imunitné bunky v ďasnách, ktoré bojujú proti infekcii, uvoľňujú chemické signály, ktoré sa môžu dostať do krvného obehu a vyvolať systémový zápal, poškodzujúci orgány vzdialené od ústnej dutiny.

Okrem zápalu sa však do krvného obehu dostávajú aj škodlivé ústne baktérie. Vedci objavili DNA týchto baktérií v srdcovom svale, chlopniach a dokonca aj v arteriálnych plátoch. Medzi nimi sa P. gingivalis venuje osobitná pozornosť pre jej podozrivú úlohu pri rozvoji Alzheimerovej choroby, cukrovky a niektorých druhov rakoviny. Baktéria bola predtým detegovaná v mozgu, pečeni a placente. Nová štúdia, publikovaná v časopise Circulation, poskytuje prvé jasné dôkazy o tom, že P. gingivalis z ďasien sa môže dostať do ľavej predsiene srdca, a to u zvieracích modelov aj u ľudí, čo poukazuje na možnú mikrobiálnu cestu spájajúcu paradentózu s AFib.

Komentár redakcie: Táto štúdia posilňuje povedomie o dôležitosti ústnej hygieny pre celkové zdravie. Výsledky výskumu by mali motivovať k pravidelnej starostlivosti o zuby a ďasná, čím sa môže znížiť riziko vážnych srdcových ochorení. Zároveň je potrebný ďalší výskum na lepšie pochopenie mechanizmov, ktorými baktéria P. gingivalis ovplyvňuje srdce.

Preukázanie priameho spojenia medzi baktériou a poškodením srdca bolo cieľom štúdie. Vedci vytvorili myší model s použitím agresívneho kmeňa W83 baktérie P. gingivalis. Myši, ktoré boli infikované baktériou, mali po 18 týždňoch šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku abnormálneho srdcového rytmu. Baktéria sa našla aj v srdciach pacientov s AFib, ktorí podstúpili operáciu srdca. Množstvo baktérie bolo vyššie u pacientov so závažným ochorením ďasien.

Zistenia naznačujú, že pravidelné čistenie zubov, používanie zubnej nite a preventívne prehliadky u zubára môžu mať okrem ústnej hygieny aj ochranný vplyv na srdce. Udržiavanie zdravých ďasien môže zabrániť invázii baktérie P. gingivalis. Vedci teraz pracujú na posilnení spolupráce medzi lekármi a zubnými lekármi s cieľom zlepšiť kardiovaskulárnu starostlivosť.