Zákon v USA by mohol Trumpovi umožniť posilniť Izrael bombardérmi B-2 a protibunkrovými bombami
Návrh zákona s podporou oboch strán dáva Trumpovi právomoc posilniť Izrael v prípade, že by sa Irán snažil vyvinúť jadrové zbrane.
Americkí zákonodarcovia navrhujú zákon, ktorý by potenciálne umožnil Donaldovi Trumpovi poskytnúť Izraelu strategické bombardéry B-2 a špeciálne bomby určené na ničenie bunkrov. Cieľom tohto kroku je posilniť obranyschopnosť Izraela voči potenciálnym hrozbám zo strany Iránu.
Nový zákon, ktorý prerokúva americký Kongres, by mohol znamenať výrazné posilnenie vojenských kapacít Izraela. Návrh zákona totiž dáva bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi možnosť, v prípade jeho opätovného zvolenia, poskytnúť Izraelu strategické bombardéry B-2 Spirit a protibunkrové bomby. Toto opatrenie má podľa predkladateľov zákona zabezpečiť, že Izrael bude mať prostriedky na ochranu pred akýmikoľvek hrozbami zo strany Iránu, najmä ak by sa Irán pokúšal o vývoj jadrových zbraní.
Bombardér B-2 Spirit je strategický bombardér s technológiou stealth, ktorý je schopný preniknúť cez modernú protivzdušnú obranu a zasiahnuť ciele hlboko v nepriateľskom území. Protibunkrové bomby sú špeciálne navrhnuté na ničenie podzemných bunkrov a opevnených zariadení. Ich kombinácia by Izraelu poskytla významnú výhodu v prípade konfliktu s Iránom.
Otázkou zostáva, či by Spojené štáty boli ochotné zdieľať tak citlivú technológiu. Ako poukazujú používatelia sociálnej siete Reddit, USA majú vo výzbroji len 19 bombardérov B-2 a je otázne, či by si mohli dovoliť jeden z nich darovať, kým nenabehne výroba nového modelu B-21 Raider. Navyše, technológia B-2 je prísne strážená a doposiaľ nebola poskytnutá žiadnej inej krajine, dokonca ani najbližším spojencom USA. Tento fakt vyvoláva pochybnosti o realizovateľnosti tohto zákona.
Komentár redakcie: Návrh zákona vyvoláva vlnu diskusií o budúcnosti americko-izraelských vzťahov a o spôsoboch, ako najlepšie čeliť hrozbe Iránu. Zatiaľ čo niektorí podporujú posilnenie Izraela, iní vyjadrujú obavy o šírenie citlivých technológií a o potenciálne narušenie rovnováhy síl v regióne. Rozhodnutie o osude zákona bude mať pravdepodobne významný dopad na bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe.