Zastavenie dodávok zbraní Ukrajine vyvoláva otázky o motivácii a americkej pripravenosti
Krok ministra Hegsetha zaskočil ministerstvo zahraničných vecí, členov Kongresu, Kyjev i európskych spojencov. Kritika prichádza od republikánov i demokratov, ktorí spochybňujú deklarované dôvody zastavenia pomoci.

Ministerstvo obrany USA dočasne pozastavilo dodávku zbraní na Ukrajinu z dôvodu obáv o stav amerických zásob. Interná analýza pritom ukázala, že pomoc neohrozí bojovú pripravenosť americkej armády.
Rozhodnutie zastaviť dodávku zbraní vyvolalo nevôľu naprieč politickým spektrom. Adam Smith, popredný demokrat v Snemovni reprezentantov, označil zdôvodnenie Pentagónu obavami o pripravenosť za nepravdivé a naznačil, že skutočným cieľom je zníženie pomoci Ukrajine. Smith dodal, že zásoby nie sú na horšej úrovni, než boli počas predošlých troch a pol roka konfliktu.
Zdroje uvádzajú, že pozastavenie dodávok bolo jednostranným krokom ministra obrany Petea Hegsetha, a to už po tretíkrát. V minulosti boli jeho rozhodnutia zrušené do niekoľkých dní. Podporu mu mal vyjadriť námestník ministra obrany Elbridge Colby, známy zástanou zníženia angažovanosti USA na Ukrajine a presunu zdrojov do Pacifiku kvôli Číne.
Zákonodarcovia z oboch strán sú frustrovaní z nedostatku včasného informovania a preverujú, či pozastavenie dodávok neporušuje zákon o bezpečnostnej pomoci Ukrajine. Európski spojenci sa snažia zistiť dôvody tohto kroku a dosiahnuť jeho zrušenie.
Komentár redakcie: Zatiaľ čo niektorí experti, ako bývalý predstaviteľ Pentagónu Dan Caldwell, Hegsethov krok obhajujú s argumentom priority bezpečnosti a pripravenosti americkej armády, iní, ako napríklad kongresman Brian Fitzpatrick, žiadajú objasnenie situácie a zdôrazňujú možnosť zabezpečiť ako americké zásoby, tak aj potrebnú pomoc Ukrajine. Republikánsky kongresman Michael McCaul vyzýva na demonštráciu podpory Ukrajine a odstrašenie Ruska.
Biely dom rozhodnutie obhajuje prebiehajúcou revíziou pomoci spojencom a partnerom v zahraničí. Revízia sa začala po tom, čo Hegseth nariadil preverenie zásob munície. Hodnotenie ukázalo, že zásoby niektorých druhov vysoko presnej munície sú na nižších úrovniach, ale stále nie pod kritickou hranicou. Spoločný štáb Pentagónu dospel k záveru, že pokračujúca pomoc Ukrajine nespôsobí pokles amerických zásob pod požadovanú úroveň.
Hovorca Pentagónu Sean Parnell označil hodnotenie za "revíziu spôsobilostí" a zdôraznil, že cieľom je poskytnúť prezidentovi podklady pre vyhodnocovanie stavu zásob a smerovania munície.
Ukrajina naliehavo žiada o posilnenie protivzdušnej obrany v reakcii na zintenzívnené ruské útoky. Pozastavená dodávka obsahovala desiatky rakiet Patriot, delostreleckú muníciu kalibru 155 mm, rakety Hellfire, systémy GMLRS, granátomety, rakety Stinger a AIM pre ukrajinské stíhačky F-16.
Niektoré zbraní boli už naložené v Poľsku a ďalších európskych krajinách, pripravené na transport do Kyjeva. Následne však prišiel rozkaz na zrušenie dodávky.